Chardonnay to jedna z najważniejszych odmian winorośli uprawianych w Europie i nie tylko. To także, rzecz jasna, niezwykle popularny typ wina. Poznaj najważniejsze informacje na temat chardonnay!
Chardonnay to pochodząca z Francji odmiana białych winorośli. Winogrona z niej pochodzące są także wykorzystywane do produkcji wina musującego. Odmiana ta pochodzi z Francji, a konkretnie z Burgundii. Stanowi mieszankę pinot gris oraz gouais blanc.
Wino powstające z przedstawionej winorośli jest w pewnym sensie wyjątkowe. Jak żadne inne sprawdza się przy okazji dojrzewania w dębowych beczkach, nabierając poprzez proces starzenia wyjątkowego charakteru. Chardonnay to także wino, które ma różne oblicza. Z jednej strony może być winem lekkim, orzeźwiającym i owocowym. Z drugiej zaś strony właśnie dzięki procesowi starzenia można uzyskać trunek ciężki i aromatyczny. Dowiedz się, jakie jeszcze sekrety skrywa ta winorośl i powstające z niej wino.
Chardonnay – wino-obieżyświat
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że chardonnay to jedno z najbardziej popularnych win na świecie. Winorośle te są uprawiane właściwie na całej planecie, a na pewno wszędzie tam, gdzie w ogóle powstaje wino. Warto dodać, że trunek z tego szczepu nadaje się bardzo dobrze do tworzenia rozmaitych mieszanek i kupaży, co dodatkowo sprawia, że jest to opcja atrakcyjna dla producentów.
Warto także dodać, że chardonnay stanowi ważny składnik rozmaitych win musujących, które powstają w różnych zakątkach globu. Można je odnaleźć choćby w szampanie. To winorośl i zarazem wino, które ma wiele twarzy. Z jednej strony może być winem słodkim i lekkim, zaś z drugiej ciężkim i złożonym w smaku.
Chardonnay – uprawy i zawartość alkoholu
Obecnie chardonnay uprawiane jest na całym świecie. Wiele pomniejszych szczepów zasadniczo różni się przy tym od siebie. Winorośle sadzone i zbierane w różnych zakątkach świata mogą dać bardzo odmienne typy wina. Od ciężkich po bardzo lekkie. Grona omawianego tu typu winorośli zawierają w sobie dużo cukru. To sprawia, że poziom alkoholu w gotowym chardonnay może sięgnąć nawet piętnastu procent.
Aromaty i smaki omawianego wina
Mówiąc o smaku i aromacie tych win, należy zauważyć, że może być niezwykle różnorodny. W zależności od przyjętego modelu uprawy i produkcji można uzyskać lekkie owocowe białe wina lub wina o niezwykle złożonych bukietach smakowych i aromatycznych.
Jeżeli mowa jest o chardonnay, które powstaje w ciepłym klimacie, ma ono aromaty owoców tropikalnych, mango, melona, a nawet gruszki. Jest przy tym dość ciężkie. Z kolei wina produkowane w nieco chłodniejszych regionach odznaczają się aromatami przywodzącymi na myśl cytryny czy jabłka i charakteryzują się wyższym poziomem kwasowości. Jeszcze inną charakterystykę będzie przedstawiać wino, które zostanie poddane procesowi starzenia w beczce. W tym przypadku pojawić się mogą nuty aromatyczne i smakowe, które przywodzą na myśl grzyby czy swego rodzaju maślaność.
Z czym można łączyć wino chardonnay?
Jeżeli mówimy o łączeniu tego wina z rozmaitymi posiłkami, należy wskazać, że najlepiej komponuje się ono z delikatnymi potrawami o dość lekkim smaku i fakturze. Zaliczyć do nich można dania rybne, ale także skorupiaki czy owoce morza. To kompozycje do białego lekkiego wina chardonnay.
Przy winie starzonym sprawa przedstawia się nieco inaczej. Tego typu trunek dobrze będzie pasować do białych mięs, w tym do potraw, w których główną rolę grać będzie indyk, czy kurczak. Charakterystyczne aromaty i smaki pochodzące z chardonnay sprawią, że smak mięsa będzie należycie podkreślony i uzupełniony. Specyficzna owocowość tego wina będzie dobrze współgrać z przedstawionymi tu delikatnymi daniami.
Chardonnay – geneza wina
Jak stwierdziliśmy, przyjmuje się, że omawiane tu wino wzięło swój początek w Burgundii. Jego nazwa pochodzi, a jakże, od francuskiej miejscowości, którą jest właśnie Chardonnay. Pierwsze doniesienia o winie pochodzą z końcówki siedemnastego wieku.
Tym samym chardonnay stanowi jedno z najbardziej tradycyjnych win. To symbol Francji, ale i winiarskiego świata w ogóle. Bez dwóch zdań jest to trunek, który od stuleci zajmuje szczególne miejsce w sercach i umysłach amatorów win na całym świecie.
Chardonnay i jego uprawy
Powiedzmy jeszcze kilka słów o szczegółowych danych dotyczących upraw winorośli chardonnay. Jej uprawy w samej Francji rozciągają się na obszarze, który przekracza czterdzieści tysięcy hektarów. Z kolei w Szampanii przedstawiana tu winorośl zajmuje jedną czwartą powierzchni upraw. W tym regionie chętnie wykorzystuje się ją do produkcji szampanów. W tym celu miesza się ją ze szczepami takimi jak pinot meunier czy pinot noir. Co ciekawe, są także regiony, w których szampan jest wytwarzany w całości z chardonnay. Szczep ten jest także uprawiany w winnicach w Alzacji czy Dolinie Loary. Są to jednak mniejsze ilości niż w przypadku regionów przedstawionych wyżej.
Chardonnay nie tylko z Francji
Chardonnay można odnaleźć także w innych zakątkach świata, choćby w Nowej Zelandii czy Australii. W tym drugim przypadku powierzchnie upraw przekraczają trzydzieści tysięcy hektarów. Wina australijskie często są starzone. Uprawy tejże winorośli można znaleźć także w amerykańskiej Kalifornii, a także:
- we Włoszech;
- w Chile
- w Argentynie;
- w Republice Południowej Afryki.
Chardonnay – podsumowanie
Jak więc widzisz, chardonnay z całym przekonaniem można określić mianem prawdziwego winiarskiego obieżyświata. Tym niemniej wciąż pozostaje ono jednym z win, które uznać można za symbol winiarstwa we Francji. To z jednej strony typowe wino białe, które doskonale pasuje do ryb czy białego mięsa. Z drugiej zaś strony to trunek niezwykle uniwersalny, który daje szerokie możliwości pod kątem produkcji. Niezależnie, czy jest wytrawny czy półwytrawny, zawsze będzie pyszny.