Tempranillo – najbardziej popularne hiszpańskie grono z regionu Rioja. Co warto o nim wiedzieć?

tempranillo

Szczep tempranillo był niegdyś niedoceniany, lecz dziś jest najbardziej popularnym wśród czerwonych winorośli w Hiszpanii. Wina z tempranillo uważane są za iberyjską odpowiedź na merlota czy cabernet sauvignon. Poznaj je bliżej!

Wina ze szczepu tempranillo są znane w wielu zakątkach świata. Nie brakuje koneserów, którzy uważają wytrawne wino z tej odmiany winogron za świetne dla podniebienia. Przyczyną jest między innymi wysoka zawartość gliceryny, która powoduje „gładki smak”, ale nie tylko. Dlaczego każdy szanujący się sklep z winem powinien mieć wino czerwone z tempranillo? Odpowiedzi jest wiele. Poznaj je już teraz!

Wino hiszpańskie z tempranillo – kiedyś niedoceniane, dziś najbardziej znane

Tempranillo to najbardziej popularne czerwone winogrono na Półwyspie Iberyjskim. W rankingu najbardziej wziętych hiszpańskich odmian plasuje się zaraz po białej odmianie airén. Najwięcej uprawia się go w regionie Rioja (gdzie stanowi ponad 70 procent wszystkich upraw) oraz w La Mancha. Tempranillo wyszło także poza hiszpańskie granice. To odmiana lubiana przez winnice w Portugalii, Argentynie, a także Francji, Australii, RPA, krajach Ameryki Łacińskiej, jak również w USA.

Czy to wino zawsze było tak popularne?

Pierwotnie szczep nie był zbyt mocno doceniany – nie zdawano sobie sprawy z jego możliwości, przez co nadmiernie eksploatowano uprawy i produkowano z niego wina na masową skalę. Dodatkową trudnością była mnogość nazw tego samego szczepu. To sprawiało, że winiarze nie rozumieli, że pracują z tym samym owocem. Dziś trendy zupełnie się odwróciły i tempranillo zalicza się do najbardziej szlachetnych światowych szczepów, co nie znaczy, że nie znajdziesz też takich win z niższych półek cenowych. Iberyjska młodzież miesza je na przykład z colą.

Tempranillo – skąd pochodzi ta winorośl i jego nazwa?

Nazwa pochodzi od od hiszpańskiego słowa temprano (wczesny”) i wiąże się z procesem szybkiego dojrzewania owoców. Pochodzenie odmiany nie jest do końca jasne. Prawdopodobnie do Hiszpanii trafiła dzięki mnichom z Burgundii i ma swoje korzenie w pinot noir (nie potwierdziły tego jednak żadne badania DNA). Nazw używanych wymiennie z tempranillo jest jednak znacznie więcej – te różnią się od regionów i krajów upraw. Najbardziej popularne to między innymi:

  • cencibel w regionie La Mancha;
  • tinto fino w okolicach Madrytu;
  • tinta de toro w Toro;
  • tinta del pais w w Ribera del Duero;
  • tinta roriz i aragonez w Hiszpanii;
  • tempranilla w Argentynie;
  • valdepenas w USA.

Inne nazwy to także jacibiera, chinchillana, escobera, vid de aranda, aragonez da ferra, tempranilla, aragonez, grenache de logrono.

Uprawa tempranillo

Szczep tempranillo jest czwarty na świecie pod względem wielkości upraw winogron czerwonych, jednak najlepsze wina pochodzą z hiszpańskich regionów Rioja i Ribera del Duero. To dlatego, że panuje tam najlepszy dla tej odmiany klimat. Tempranillo lubi chłód z dużą wilgotnością powietrza – dzięki temu wytwarza się odpowiednia kwasowość. Jednocześnie grona potrzebują słońca do osiągnięcia wysokiej zawartości cukru i wytworzenia grubej skórki z wystarczającą ilością polifenoli. Hiszpańskie wzgórza na wysokości od 400 do 800 m n.p.m. zapewniają warunki niemal idealne. Co ważne, najlepsze rezultaty otrzymuje się, uprawiając czerwone owoce na glebach wapiennych, a właśnie takie występują we wskazanych wyżej lokalizacjach. Odmiana bywa mało odporna na choroby, jest za to bardzo płodna.

Jak smakują wina z tempranillo?

Tempranillo daje wina o dobrej równowadze między kwasami i cukrami. Smak jest „gładki i miękki”, a poczucie kwasowości zwykle niewielkie. Odmiana nadaje się do:

  • produkcji lekkich młodych win;
  • dojrzewania w beczkach z dębu amerykańskiego i francuskiego;
  • produkcji win ciężkich dojrzewających w butelkach.

Ta uniwersalność daje ogromne bogactwo smaków i aromatów. Można tu wyczuć nuty owocowe (w winach młodszych) takie jak malina, porzeczka, truskawka, ale i nieco cięższa śliwka. Przy winach, które długo leżakują w beczkach, czuć aromaty wanilii i czekolady. Nie brakuje też nut ziołowych, korzennych, aromatu tytoniu, cedru, owoców suszonych. Słowem, hiszpańskie wino może zaskoczyć, a wśród mnogości jego bukietów na pewno znajdziesz ten wyjątkowy, który mocno przypadnie do gustu.

Ile kosztuje wino tempranillo?

Na pytanie, ile kosztuje czerwone wino z najbardziej popularnych czerwonych owoców w Hiszpanii, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To uniwersalne grono, które znajdziesz w winach dostępnych w marketach i sklepach internetowych z ogólnodostępnymi markami z niższych półek cenowych. Dłużej leżakowana Rioja to zaś zazwyczaj wydatek rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Tempranillo – z jakimi potrawami podawać?

Tempranillo uważane jest za uniwersalne wino do potraw. Na pewno sprawdzi się z mięsami w ciężkich sosach, np. dziczyzną, ale też z jagnięciną, wołowiną, pikantną kaszanką, daniami z grilla, burgerami, stekami czy hiszpańskim chorizo. Warto też eksperymentować z serami, które w połączeniu z winem mogą dać wyjątkowo aromatyczną fuzję.

Czerwone wino i jego wpływ na zdrowie

Warto dodać, że spożywanie czerwonego wina w odpowiednich (nie nadmiernie dużych) ilościach ma korzystny wpływ na zdrowie. Zawarte w nim polifenole korzystnie wpływają na pracę układu krwionośnego – obniżają poziom cholesterolu i przeciwdziałają procesom zakrzepowym. Do tego zawierają antyoksydanty, które spowalniają procesy starzenia i działają odżywczo na cerę. Wino zawiera też flawonoidy i wspomaga nasz układ odpornościowy, a także ma właściwości antynowotworowe.

Tempranillo daje niemało korzyści zdrowotnych, ale też doskonale smakuje. Nie każdy zna tę odmianę, ale z całą pewnością warto jej spróbować. Może się okazać, że stanie się twoim ulubionym winem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
wina czerwone

Wina czerwone – najpopularniejsze rodzaje i sposób podawania. Sprawdź wszystko, co warto wiedzieć o dobrym czerwonym winie!

Następny artykuł
wino owocowe

Wino owocowe – jak powstaje i jak je pić?

Zobacz też