Wino owocowe – jak powstaje i jak je pić?

wino owocowe

Wino owocowe ma swoich wiernych zwolenników. Polacy kochają je za wyjątkowy smak i głęboki aromat. Z czego dokładnie powstaje ten trunek? Jak wygląda proces jego produkcji? Sprawdź najważniejsze informacje!

Wino owocowe w Polsce ma długą tradycję. Pomimo rozwoju rynku win gronowych i poszerzaniu ich oferty, to właśnie napoje procentowe produkowane z owoców cieszą się wyjątkową popularnością. Polskie wina owocowe są znane w całej Europie. Historia ich spożywania i wytwarzania sięga wielu lat wstecz. Znaczący rozkwit popularności tych napojów datuje się na okres międzywojenny. W 1929 roku w całej konsumpcji alkoholu w Polsce 52% stanowiły właśnie wina owocowe i miody pitne. Obecnie zainteresowanie winem z owoców innych niż winogrona nie maleje, a wręcz rośnie. Nie każdy jednak wie dokładnie, z czego można produkować wino owocowe i jak wygląda cały proces. Nasz artykuł z pewnością w przystępny sposób przybliży ten temat.

Co to jest wino owocowe?

Wino owocowe, jak sama nazwa wskazuje, to napój winiarski, który nie jest produkowany z winogron, ale z innych owoców. Tradycja produkcji takich win jest dość długa w krajach, w których nie ma wystarczająco sprzyjających warunków pogodowych do uprawiania winorośli, na przykład w Polsce. Co ciekawe, wino owocowe zalicza się do grupy przetworów z owoców.

Historia wina owocowego w Polsce

Tradycja produkcji napojów procentowych z owoców sięga w Polsce XIII wieku. Dużo później, bo w XX wieku, polskie wino owocowe stało się towarem eksportowym, wysyłanym do Stanów Zjednoczonych, Anglii, a nawet Japonii. W latach 60. prężnie funkcjonował Państwowy Rejestr Win Markowych, którego zadaniem było dbanie o wysoką jakość polskich win i miodów pitnych. Instytucja straciła swój wpływ na rynek już w latach 70. Wówczas powszechnie stosowano wysoką alkoholizację win, której skutkiem była słabsza jakość wyrobu. Aktualnie oferta sklepów internetowych i stacjonarnych obejmuje bardzo dobre i cenione wina wytwarzane z owoców. Wiele osób hobbystycznie produkuje także domowe wino.

Z jakich owoców można zrobić wino?

Z jakich owoców można zrobić wino? Możliwości jest naprawdę wiele. W zależności od użytych składników wino owocowe ma inny smak, aromat i właściwości. Najpopularniejsze owoce do produkcji wina to:

  • czarna porzeczka;
  • malina;
  • wiśnia;
  • aronia;
  • jeżyna;
  • jabłka;
  • dereń.

Składniki potrzebne do produkcji wina z owoców

Do wytwarzania wina potrzebne są także:

  • drożdże – odpowiadają za fermentację (najlepiej kupić je w profesjonalnym sklepie winiarskim, a nie w markecie);
  • cukier – od niego zależy zawartość alkoholu i jego smak;
  • woda – od jej jakości zależy ostateczny efekt;
  • pożywka i enzymy.

Proces wytwarzania wina owocowego

Proces produkcji wina owocowego jest zbliżony do technologii wyrobu napojów gronowych. Wyciśnięty moszcz owocowy zwykle poddaje się dodatkowym zabiegom, a następnie następuje fermentacja alkoholowa. Jest ona najczęściej przeprowadzana przy użyciu drożdży winiarskich. Różnicą jest to, że w przypadku wyrobu wina z owoców dodanie drożdży jest zdecydowanie ważniejsze. Ich brak może negatywnie wpłynąć na proces fermentacji. Może on zostać zatrzymany w przypadku, gdy:

  • zabraknie cukru;
  • wysoki poziom alkoholu zabije drożdże;
  • temperatura będzie za wysoka.

Właściwości zdrowotne owocowego wina

Najwięcej zdrowotnych właściwości wykazują wina, które powstają z ciemnych owoców, takich jak:

  • wiśnie;
  • aronia;
  • czarna porzeczka;
  • jeżyny.

Są bogate w polifenole, czyli związki o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Spowalniają procesy starzenia, wspomagają układ krążenia, poprawiają funkcjonowanie mózgu i zapobiegają nowotworom. Wino owocowe wspomaga także procesy trawienne. Warto jednak pamiętać o zdrowym rozsądku i pić wino owocowe z umiarem. Rekomendowana ilość to kieliszek dziennie. Jeśli szukasz napoju najwyższej jakości, warto sprawdzić wina owocowe ekologiczne, produkowane z najlepszych owoców.

Wino owocowe jest bardzo smaczne, a w odpowiedniej ilości także zdrowe. Polskie wina wytwarzane z owoców są naprawdę świetnej jakości. Duży wybór trunków z różnych rodzajów owoców sprawia, że każdy z łatwością znajdzie swój ulubiony smak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
tempranillo

Tempranillo – najbardziej popularne hiszpańskie grono z regionu Rioja. Co warto o nim wiedzieć?

Następny artykuł
wino z dzikiej róży

Ekologiczny przepis na wino z dzikiej róży – jak przygotować wino z owoców dzikiej róży? Przepis na domowe wino różane

Zobacz też