Wina czerwone – najpopularniejsze rodzaje i sposób podawania. Sprawdź wszystko, co warto wiedzieć o dobrym czerwonym winie!

wina czerwone

Wina czerwone to bardzo popularne trunki alkoholowe. Uznawane są za najbardziej klasyczne i tradycyjne spośród win. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego typu wina, zapraszamy do lektury!

Wina czerwone to napój spożywany nie tylko dla przyjemności, ale także dla zdrowia. Zalecają go nawet lekarze! Wiele osób uznaje wyższość czerwonego wina nad białym, a tym bardziej różowym. Postrzegane jest jako najbardziej szlachetne i pełne smaku. Poza walorami smakowymi i prozdrowotnymi czerwone trunki wyróżnia także produkcja na ogromną skalę. Obiektywnie trzeba przyznać, że wina czerwone to bardzo popularne napoje alkoholowe, które mają ugruntowaną pozycję w kulturze i tradycji winiarstwa. Nie jest jednak prawdą, że dobre wino musi być cierpkie i wytrawne. Najlepsze czerwone wino jest gładkie i ma idealny balans kwasowości. Czym jeszcze się wyróżnia i jak je pić? Sprawdź wskazówki, zawarte w naszym tekście.

Czym dokładnie jest wino?

Najogólniej mówiąc, wino jest alkoholowym napojem, który powstaje w wyniku fermentacji winogron, moszczu gronowego lub owoców (takich jak aronia, jeżyna, wiśnia, malina). Taka nomenklatura obowiązuje w Polsce. Jednak na terenie Unii Europejskiej określenie wino może być stosowane tylko odnośnie wina gronowego, które dodatkowo wyprodukowane jest z owoców, pochodzących z winnic ze ściśle określonych rejonów. Wynika z tego, że napoje otrzymane z innych niż winogrona owoców nie mogą być nazywane winem. Stąd na przykład nazwa cydr na określenie lekkiego, jabłkowego wina.

Czym charakteryzują się wina czerwone?

Wino czerwone wytrawne, półwytrawne i półsłodkie to trunek, który często gości na stołach. Czym konkretnie się charakteryzuje? To, co wyróżnia wina czerwone, to z całą pewnością kolor, obecność tanin, a także smak. Sprawdźmy zatem szczegóły, co dokładnie wpływa na wyjątkowość najlepszych win czerwonych.

Kolor

Kolor to coś, co na pierwszy rzut oka odróżnia czerwone trunki od wina białego. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie wina czerwone faktycznie mają taką barwę. Zwłaszcza jeśli chodzi o młode wina, ich kolor to często fiołkowy lub rubinowy. Dojrzałe wytrawne wino zwykle przybiera barwę wiśniową. Z kolei wiekowe trunki, a zwłaszcza wina słodkie, bywają ceglaste lub nawet brązowe. Na kolor wina czerwonego z całego świata wpływa nie tylko wiek, ale przede wszystkim szczep winorośli, z których wyprodukowano napój i region, z jakiego pochodzi.

Taniny

To, co wyróżnia wino czerwone półwytrawne i inne to taniny, które znane są też pod nazwą garbniki. Najwięcej znajduje się ich w skórce winogron, pestkach, jak również w drewnie beczek, w których dojrzewa wino. Podczas produkcji wina czerwonego moszcz gronowy, czyli sok z winogron, ma kontakt z pestkami i skórkami owoców podczas procesu maceracji. W efekcie wino nabiera tanin i jest mocniej zabarwione. Garbniki nadają nie tylko koloru, ale także głębi i charakteru. Dzięki nim napój jest bardziej złożony w smaku. Mają także wpływ na trwałość i potencjał dojrzewania trunku.

Dojrzałość owoców

Stopień dojrzałości owoców, a także zawartość cukru wpływa na smak wina. Cukier, który w procesie fermentacji jest przetwarzany przez drożdże na alkohol, odpowiada także za jego poziom i moc trunku. W efekcie podczas produkcji można uzyskać na przykład wina czerwone słodkie. Na dojrzałość winogron wpływają warunki klimatyczne uprawy, a także ich odmiana. Dlaczego? Niektóre odmiany szybciej kumulują cukier, a inne z kolei wolniej.

Zbiornik, w którym dojrzewa wino

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w procesie produkcji wina ważny jest naprawdę każdy etap. Tym samym wina czerwone muszą posiadać do dojrzewania odpowiednie zbiorniki. Ma to ogromny wpływ na finalny smak trunku. Doświadczeni winiarze kreują w ten sposób ostateczny kształt wina. A oto najpopularniejsze zbiorniki, w których dojrzewa wino:

  • zbiorniki stalowe – wykorzystywane są wówczas, gdy celem jest zachowanie owocowego charakteru wina. Stal nie zmienia smaku napoju;
  • beczki drewniane – dochodzi w nich do procesu mikroksydacji. Dzięki porom w drewnie wino ma kontakt z powietrzem, dzięki czemu aromat wzbogacony jest o dodatkowe nuty. Z kolei samo drewno wpływa na pojawienie się w winie nowych smaków. Efekt finalny trunku zależy od długości dojrzewania, wielkości beczek, stopnia ich wypalenia, a nawet rodzaju drewna, które zostało użyte do stworzenia zbiornika;
  • zbiorniki betonowe – są neutralne dla smaku wina, ale ze względu na porowatą strukturę do trunku dostaje się trochę powietrza. W użyciu są także różnego rodzaju amfory i zbiorniki wyprodukowane z gliny.

Rodzaje czerwonego wina

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów wina. Wina czerwone trudno jest poddać jednej klasyfikacji. Dla wielu osób pomocne jest określenie i poznanie najpopularniejszych szczepów winorośli, z których powstają napoje. A oto najpopularniejsze z nich. Z pewnością znajdziesz je w każdym dobrym sklepie z winem.

Cabernet Sauvignon

Szczep pochodzący z Francji. W rankingu ogólnoświatowych upraw Cabernet Sauvignon zajmuje siódme miejsce. Wina czerwone z tej odmiany są obfite i charakteryzują się pełną strukturą. W bukiecie można wyczuć aromat leśnych owoców, czarnej porzeczki, a także gorzkiej czekolady i cygar. Młode wina posiadają wysoką zawartość tanin. Po dojrzewaniu w butelce nabierają aksamitnego smaku. Cabernet doskonale pasuje do czerwonego mięsa i dziczyzny.

Merlot

Merlot jest jednym z najstarszych szczepów. Pochodzi z Francji, najpewniej z regionu Bordeaux. Wzmianki o nim pojawiają się już w XIV wieku. Jest szósty na świecie, jeśli chodzi o najczęściej wybierane winorośli. Smak tej odmiany to owocowe pestkowe, wzbogacone o charakterystyczne nuty czarnego pieprzu. W dojrzałych tytułach odnaleźć można trufle i czekoladę. Wina czerwone ze szczepu Merlot charakteryzują się jedwabistym, aksamitnym wykończeniem. Podaje się do mięs wędzonych, pasztetów i serów. Czerwone wino wytrawne Merlot doskonale smakuje także degustowane samodzielnie.

Pinot Noir

Szczep Pinot Noir pochodzi najprawdopodobniej z Burgundii. Charakteryzuje się bogatym, ale subtelnym smakiem. Można odnaleźć w nim nuty owoców pestkowych i leśnych. Dojrzałe wino zyskuje też dymne nuty. Wina czerwone Pinot Noir doskonale komponują się jako dodatek do jagnięciny, baraniny, a także półtwardych i pleśniowych serów. Świetnie smakują także solo.

Malbec

Wino wyprodukowane ze szczepu Malbec charakteryzuje się barwą ciemnej purpury z fioletowymi refleksami. Posiada wysoką zawartość tanin, a także pewną kwasowość. Wyróżnia się solidną budową, w smaku jest bogate i skoncentrowane. Wyczuć można w nim aromat owoców, który podbity jest nutą dymną.

Wina czerwone to bardzo obszerny temat. Jednak chcąc go zgłębić, warto na początek znać kilka najważniejszych faktów, które zaprezentowaliśmy. Bardzo ważna jest także praktyka, a więc degustowanie różnych odmian i rodzajów czerwonego wina. W ten sposób najlepiej można poznać te wyjątkowe trunki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Jakie wino do risotto

Jakie wino do risotto? Dowiedz się, jak urozmaicić swoje danie!

Następny artykuł
tempranillo

Tempranillo – najbardziej popularne hiszpańskie grono z regionu Rioja. Co warto o nim wiedzieć?

Zobacz też