Wina wytrawne – tradycyjne trunki nie tylko dla znawców. Sprawdź wszystko, co warto wiedzieć o winie czerwonym i białym!

wina wytrawne

Wina wytrawne to jedne z najpopularniejszych trunków na świecie. Wybierają je zwykle doświadczeni smakosze. Jednak dobre wino wytrawne zasmakuje nawet osobom, które dopiero zaczynają przygodę ze świadomym winiarstwem. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć.

Wina wytrawne to bardzo szlachetne trunki. Spożywane są już od czasów starożytnych. Długa historia sprawia, że wytrawne napoje darzone są dużym szacunkiem. Zwłaszcza czerwone wina wytrawne uważane są za trunki dla doświadczonych smakoszy. Wiele osób kojarzy je z cierpkim lub kwaśnym smakiem. Wino wytrawne faktycznie jest dość wymagające do degustacji, ale dobrej jakości trunek posiada idealnie zbalansowany smak, w którym nie ma mowy o nadmiernej kwasowości. Odnaleźć można za to wspaniały aromat i różne nuty, od owocowych, przez karmelowe i ziołowe, aż po dymne. O tym, jak finalnie smakuje wino, decyduje kilka elementów: receptura winnicy, okres i naczynie, w którym leżakuje, region pochodzenia. Najważniejsze są jednak szczepy winorośli użytych do produkcji napoju. Uprawiane są w zależności od szerokości geograficzne, rodzaju gleby, dostępu do słońca i wody, a także dobowej temperatury. To wszystko ostatecznie wpływa na to, jak smakują wina wytrawne.

Jak powstają wina wytrawne?

Z każdego szczepu winogron mogą powstać zarówno wytrawne, jak i słodkie wina. To, w jakim stopniu wino jest słodkie, a w jakim wytrawne, zależy od zawartości cukru resztkowego w alkoholu. Czym zatem jest cukier resztkowy? Jest to słodycz, która pozostaje w alkoholu po procesie fermentacji. Wiele osób kojarzy fakt, że owoce winogron z natury są dość słodkie, podobnie jak produkowany z nich sok. Zatem jak powstają wina wytrawne? Odpowiada za to właśnie proces fermentacji. Przeprowadzony we właściwy sposób, zamienia cukier w alkohol. Ilość cukru w winie zależy od czasu, jaki poświęcony jest na przeprowadzanie fermentacji. W efekcie w winie uwypuklone są nuty wytrawne, a nie słodkie. W teorii wina wytrawne to takie, w których cały cukier został przekształcony w alkohol etylowy. W praktyce, na przykład w Niemczech wina wytrawne mogą mieć nawet do 9 g cukru na litr napoju. Norma ta jest różna w każdym kraju, przeciętnie wynosi około 4 gramów na litr. Na wytrawny smak mają wpływ także taniny (inaczej garbniki), które w dużej ilości obecne są w skórce winogron.

Czym charakteryzują się wina wytrawna? 

Na rynku dostępne są wytrawne wina białe i czerwone. Wiele osób nie wie jednak tak do końca, czym charakteryzują się te trunki. Wina wytrawne czerwone i białe kojarzone są powszechnie z cierpkim smakiem. Ma to na wpływ wysoka zawartość tanin. Warto jednak wiedzieć, że samo określenie “wytrawne” w każdym kraju może znaczyć coś innego. Nie ma bowiem jednej, uniwersalnej miary na obecność lub brak słodyczy w winie. Niektórzy degustując białe wytrawne poczują na języku tylko wytrawny smak, a inni waniliową lub konfiturową nutę. Jest to zaskakujące, ale czasami zdarza się, że napoje gronowe tego rodzaju mają słodki finisz. Od czego zależy wrażenie słodyczy w winach wytrawnych?

  • od zawartości alkoholu,
  • od poziomu kwasowości,
  • od ilości garbników,
  • od poziomu pektyn (im więcej, tym słodszy posmak ma wino).

Białe wino wytrawne, które ma słodkawy posmak, to na przykład niektóre Chardonnay. Warto pamiętać, że za najbardziej szlachetne uchodzą wina skrajne, czyli wytrawne lub bardzo słodkie. Natomiast wino półwytrawne, które jest cenione, to na przykład niemieckie Spätlese.

Z jakich winorośli powstaje najlepsze wino wytrawne? Szczepy winne

Szczepy winne to inaczej odmiany winogron. Mogą być białe lub czerwone. Jest to kluczowy podział, a od barwy owoców zależy kolor wina. To właśnie one mają wpływ na smak, aromat, cierpkość, potencjał do dojrzewania, a także przeznaczenie wina. Odmiana winorośli dobierana jest przez winiarzy bardzo starannie. To właśnie ten wybór kierunkuje w największym stopniu to, jakie wino wyprodukowano w danej winnicy. Bardzo popularne szczepy to na przykład Merlot, z którego powstają napoje bardzo uniwersalne. Wiele osób lubi także wina wytrawne ze szczepów Cabernet Sauvignon Blanc, Cabernet Franc, Pinot Noir i Shiraz, chociaż są to trunki bardziej wymagające. Podstawowa wiedza o szczepach winnych jest bardzo pomocna, jeśli chcemy degustować w bardziej świadomy sposób. Zdecydowanie warto ją rozwijać i na jej podstawie poznawać kolejne szlachetne trunki.

Do czego pasuje wytrawne wino? 

Wino wytrawne doskonale sprawdza się do samodzielnej degustacji lub jako aperitif. Aromatyczne, czerwone trunki świetnie dopełniają dania obiadowe, zwłaszcza, jeśli ich elementem jest dziczyzna lub wołowina. Z kolei wina wytrawne białe to nieodłączny towarzysz dań z drobiu, ryb, a także owoców morza. Wyjątkowo dobrze smakują też z makaronami i potrawami kuchni włoskiej. Do deserów z kolei bardzie polecane jest wino musujące lub półsłodkie. A oto kilka wskazówek dotyczących łączenia win z potrawami:

  • wina wytrawne, które bogate są w garbniki (np. Bordeaux) nie powinny być podawane z produktami, które również je zawierają (tak jak np. orzechy włoskie), bo połączenie będzie ekstremalnie kwaśne,
  • wina wytrawne dobrze pasują do wołowiny, bo proteiny w niej zawarte łagodzą garbniki,
  • delikatne potrawy (np. ryby, cielęcina) zostaną przytłumione przez ciężkie, rubinowe trunki, z kolei dania tłuste i intensywne zabiją smak łagodnego wina białego,
  • niektóre kombinacje wina z jedzeniem tworzą dziwny, niepożądany smak (np. indyk i czerwone Bordeaux dają posmak metaliczny),
  • wina wytrawne sprawiają, że słodki smak potraw staje się mniej wyczuwalny, z kolei słony smak uwypukla wytrawność trunku.

Jak pić wino czerwone wytrawne?

Jeśli chodzi o sposób podawania wina, istnieje kilka najważniejszych zasad. Nie wystarczy kupić wspaniałe wino, trzeba jeszcze wiedzieć, jak je zaserwować. Przede wszystkim ważne są właściwe kieliszki, w których wino może oddychać. Powinny być zatem odpowiedniej wielkości. Podczas podawania naczynia wypełnia się zaledwie w 1/3 pojemności, zwłaszcza, jeśli chodzi o wina wytrawne czerwone. Białe można nalać do połowy kieliszka. Ważne jest także dopasowanie odpowiedniej temperatury trunku. Mówi się, że każde wino lepiej smakuje schłodzone. A oto jeszcze kilka zasad dotyczących serwowania wina, które mogą okazać się pomocne.

  • wina białe podaje się przed czerwonymi,
  • wytrawne trunki przed słodkimi,
  • lekkie przed ciężkimi,
  • łagodne i delikatne przed tymi o bardziej rozbudowanym bukiecie.

Wina wytrawne to trunki szlachetne i tradycyjne. Nie są to napoje orzeźwiające, ale zdecydowanie wino wytrawne posiada bardzo wiele do zaoferowania. Przede wszystkim złożony, rozbudowany smak, który różni się w zależności od szczepu i regionu. Na rynku dostępny jest ogromny wybór win wytrawnych. Warto je degustować i wybrać ulubione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Jakie wino do lasagne

Jakie wino do lasagne? Przekonaj się, które będzie najlepsze!

Następny artykuł
winorośl rondo

Winorośl rondo – ceniona i popularna odmiana do wyrobu wina. Jak smakuje?

Zobacz też