Wino z truskawek pyszny, letni trunek. Wypróbuj nasz przepis na truskawkowe wino deserowe i zaskocz rodzinę, przyjaciół i znajomych. Przekonaj się, jak smakuje wino truskawkowe i jakich owoców warto do niego szukać.
Wino z truskawek to tradycyjny, znany od pokoleń trunek. Może być zarówno słodki, jak i półwytrawny. Charakteryzuje się bogatym bukietem i pięknym, intensywnie czerwonym kolorem. Świetnie sprawdza się jako aperitif. Przygotowanie go w domu nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a otrzymany efekt jest bardzo smaczny.
Kiedy można przygotować domowe wino z truskawek?
Wino z truskawek ma szansę być pyszne i aromatyczne jedynie pod warunkiem, że do jego produkcji wykorzysta się jak najlepsze owoce.
Truskawki na wino powinny być dojrzałe, w szczycie sezonu i najlepiej wybierać takie, które nie były pryskane.
Świetnym wyborem jest odwiedzenie lokalnego rolnika, który sprzeda dużą porcję ekologicznych owoców. Najlepszym rozwiązaniem są oczywiście truskawki z własnego ogrodu, lecz nie każdy ma takie możliwości.
Zebrane w lipcu truskawki powinny być twarde, słodkie i dojrzałe. Nie wolno nastawiać wina z obitych, wilgotnych i pogniecionych owoców. Mogą być zepsute i w efekcie całe wino będzie do wyrzucenia.
Jakie składniki są niezbędne do zrobienia wina?
Wino z truskawek przygotowuje się w tradycyjny, prosty sposób. Do jego wykonania potrzebne są świeże owoce, cukier, woda i drożdże. Niektórzy zalecają dodanie łyżeczki kwasku cytrynowego.
Aby przygotować 10 litrów pysznego wina, potrzeba:
- 8 kilogramów słodkich, twardych truskawek;
- 3 kilogramy cukru;
- 4 litry wody;
- drożdże z pożywką, polecane odmiany to Tokaj lub Madera;
- opcjonalnie 10 gramów kwasku cytrynowego
Z tych prostych składników można przygotować doskonałe, domowe wino z truskawek. Kluczowe są dwa etapy, czyli przygotowanie moszczu i fermentacja.
Przepis na domowe wino truskawkowe – krok po kroku
- Kilka dni przed rozpoczęciem przygotowywania wina konieczne jest przygotowanie matki drożdżowej.
- Truskawki należy dokładnie przejrzeć i usunąć z nich szypułki. Owoce trzeba umyć i osuszyć.
- Pierwszym etapem jest rozgniecenie na gładką masę. Nie należy do tego celu używać blendera, świetnie sprawdzi się zwykła pałka lub tłuczek do ziemniaków.
- Z połowy porcji wody, cukru i całego kwasku należy przygotować syrop cukrowy.
- Po jego ostygnięciu wystarczy wymieszać go z owocami i drożdżami wraz z pożywką.
Jak przebiega proces fermentacji truskawkowego wina?
- Pierwszy etap jest mocno burzliwy, dlatego warto powstałą masę przelać do pojemnika o objętości większej niż 10 litrów.
- Po upływie tygodnia dolewa się syrop cukrowy powstały z reszty wody oraz cukru.
- Gdy minie pierwsza fermentacja wino można przelać do butli z rurką fermentacyjną i odstawić na kilkanaście dni.
- Po tym czasie ostrożnie zlewa się wino, tak aby osad pozostał na dnie.
- Czyste, młode wino wlewa się do nowego balonu i szczelnie zakręca lub zakorkowuje.
- Po miesiącu powinno być klarowne i gotowe do zabutelkowania.
Degustacja wina z truskawek może nastąpić już po trzech miesiącach.
Jakie sprzęt jest niezbędny, aby przygotować domowe wino truskawkowe?
Wino z truskawek nie wymaga posiadania dodatkowego sprzętu winiarskiego, podobnie jak trunki z innych owoców. Jeśli jednak jest to twój debiut na tym polu, koniecznie należy zgromadzić kilka niezbędnych akcesoriów. Przede wszystkim trzeba mieć szklane naczynie, nazywane balonem lub galonem. Ma charakterystyczny, obły kształt i sporą pojemność. Zwykle mieści się w wygodnym, plastikowym lub wiklinowym koszyku. Ułatwia przenoszenie, a także dodatkowo zabezpiecza naczynie.
Wybierając wielkość balonu, warto wziąć rozmiar większy niż planowana ilość wina. Dzięki temu podczas pierwszych dni fermentacji zminimalizuje się ryzyko zabrudzenia powierzchni wokół.
Akcesoria do fermentacji i zlewania wina
Do prawidłowej fermentacji konieczny jest gumowy korek z otworem i rurka fermentacyjna. Zabezpieczają one wino przed kontaktem z powietrzem oraz innymi zanieczyszczeniami, nie hamując naturalnych procesów.
Do kolejnych etapów fermentacji niezbędny jest także szczelny korek, najczęściej wykonany z naturalnych materiałów. Czasem w tej roli można spotkać także plastikowe zakrętki.
Natomiast narzędzie usprawniające proces zlewania wina znad osadu jest gumowy wężyk ze szklaną końcówką. Pozwala on w szybki i łatwy sposób odlać młode wino do innego naczynia lub docelowych butelek.
Jakich błędów należy unikać, przygotowując deserowe wino z truskawek?
Przygotowując wino z truskawek, należy pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym gotowy trunek będzie aromatyczny i pełen smaku. Przede wszystkim warto unikać zbyt dużego rozcieńczenia moszczu. Im więcej wody, tym wino będzie słabsze.
Wina truskawkowe można wzbogacać dodatkowymi owocami dla uzyskania ciekawszego bukietu. Świetnie sprawdza się połączenie w proporcji 1:1 z malinami. Wino z truskawek jest cenione przez kiperów i dodawane do win deserowych.
Wino z truskawek to prosty w przygotowaniu, pachnący latem trunek. Ze względu na dużą popularność truskawek w Polsce wiele osób przygotowuje z nich słodkie przetwory. To owoce o dużej zawartości witamin i małej kaloryczności. Ich jedyną wadą jest duża zawartość alergenów, przez co niektórzy nie mogą spożywać ich ani na surowo, ani po różnorodnej obróbce.