Różowe wina to coraz bardziej popularny trunek w Polsce. Kiedy pić różowe wino musujące, a kiedy różowe wytrawne?

różowe wina

Różowe wina to dla wielu osób wciąż zagadka. Jak powstają? Czy robi się je z różowych winogron? Dlaczego różowe wina są tak orzeźwiające i czujemy w nich różne czerwone owoce, na przykład poziomki? Sprawdź, jakie są sekrety modnego rosé.

Wino ma swoich miłośników w wielu zakątkach świata, także w Polsce. Wino czerwone uważane jest za swoisty klasyk, a smak białego wina kojarzy się powszechnie z daniami z ryb i delikatnym mięsem, jakim jest na przykład drób. Coraz chętniej pije się też różowe wina. Z jakich szczepów powstają i dlaczego są tak modne? Kiedy serwować wina różowe półsłodkie? Do czego pasuje różowe słodkie? Czym wytrawne wino różowe różni się od czerwonego wytrawnego syrah? Dlaczego w różowym trunku czuje się różane i truskawkowe aromaty? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące wina różowego znajdziesz w naszym artykule.

Różowe wina – jak powstają?

Wbrew pozorom wina różowe nie powstają ze zmieszania czerwonego wina z białym. Taki proces jest dopuszczalny jedynie w przypadku różowego szampana. Typowe rosé natomiast jest wytwarzane z takich samych odmian winogron jak wina czerwone. To na przykład pinot noir, cabernet sauvignon, grenache, syrah, zinfandel, tempranillo lub ich blendy.

Procesy produkcji win czerwonych, białych i różowych

Za kolor czerwony odpowiada skórka winogron. W przypadku napojów czerwonych winogrono jest poddawane fermentacji razem z nią – to tzw. proces fermentacji miazgi. Przy napojach białych procesom fermentacji poddawane są winogrona bez skórek – proces ten nazywamy fermentacją moszczu. Posiadając tę wiedzę, można kontrolować barwę trunku. Tym sposobem za kolor różowy odpowiada po prostu krótka maceracja, czyli krótki kontakt skórek winogron z sokiem. Kiedy sok nabiera odpowiedniej barwy, jest wyciskany w prasach i przelewany do innych zbiorników, w których trwa dalsza fermentacja.

Jakie są najlepsze wina różowe?

Różowe wina są wytwarzane w różnych regionach winiarskich, a każdy z nich ma preferowane szczepy owoców, z których produkuje się winny napój lub ich mieszanki. Oczywiste jest, że inaczej smakuje różowe z winogron merlot, grenache czy pinot noir. Cechą charakterystyczną jest jednak zawsze lekki smak i aromaty czerwonych owoców, na przykład truskawek, malin. Można wyczuć także ziołowe, cytrusowe i kwiatowe nuty. Trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie, jakie są najlepsze wina różowe. Najwięcej produkuje się ich we francuskiej Prowansji (winnice zajmują tam około 30 000 hektarów) regionie z bogatą tradycją winiarską, łagodnymi zimami i słonecznymi latami. Różowy kolor wina trafia najbardziej w gusta Francuzów i Amerykanów – w tych dwóch krajach wypija się najwięcej różowego alkoholu na świecie.

Gdzie kupować różowe wina?

Ze statystyk sprzedażowych wynika, że dobre różowe wina najlepiej smakują latem i podczas święta zakochanych. Kupuje się je wówczas bardzo chętnie w sklepach internetowych. Odwiedzając sklep z winami online lub stacjonarnie warto pamiętać, że dobre wino różowe to takie, które jest młode, dlatego najlepiej sięgać po roczniki młodsze niż dwuletnie. Z drugiej strony nie brakuje znawców, którzy uważają, że konieczność sięgania po młode roczniki jest mitem i różowe starsze także smakuje wybornie.

Różowe wina – z czym je łączyć?

Różowe wino to bardzo uniwersalny alkohol, który pasuje w zasadzie do wszystkich dań. Jeśli masz na stole kilka potraw – od fast foodów typu pizza i burgery, przez ryby, dania z mięs, po wykwintne sałatki i wahasz się, jaki alkohol serwować gościom, postawienie w tym wypadku na różowe wina na pewno nie będzie wpadką. Taki trunek idealnie sprawdzi się na przyjęciu w drogiej restauracji z jedzeniem z wyższej półki, ale i na rodzinnym grillu. Doskonale smakuje też bez przegryzki – można sączyć je na przykład podczas wypoczynku na tarasie w letnie popołudnie.

Jak serwować różowe wina?

Wino półsłodkie i słodkie idealnie skomponuje się z deserami słodkimi wypiekami i owocami. Półwytrawne to dobry wybór w przypadku dań rybnych i tych z zawartością drobiu, a wina wytrawne sprawdzą się z daniami „cięższymi”, choć nie tylko, bo idealnie łączą się z owocami morza – wówczas podkreślą ich walory smakowe. Wino różowe, jak każde inne, ma kilka zasad serwowania, o których warto pamiętać. Zawsze należy je schłodzić przed podaniem – najlepiej do temperatury 8–10 stopni Celsjusza. Należy zatem włożyć je na jakiś czas do lodówki, a później przechowywać w pojemniku wypełnionym lodem. Nie powinno się wrzucać lodu do wnętrza kieliszka – tak, jak robi się to w przypadku serwowania drinków. Ten prosty błąd błyskawicznie zniszczy walory smakowe.

Jaki kieliszek do wina różowego?

Różowe najlepiej serwować w kieliszkach do win białych. Istotne jest, by średnica kieliszka lekko zwężała się ku górze – po to, by aromaty koncentrowały się nad powierzchnią napoju, którego należy nalewać tyle, by sięgał do najszerszego punktu naczynia.

Jakie właściwości zdrowotne mają różowe wina?

Powszechnie uważa się, że czerwone wino, zwłaszcza wytrawne, ma pozytywny wpływ na pracę naszego układu krwionośnego. A jakie właściwości ma wino różowe? Pite z umiarem także może korzystnie działać na organizm. Jest źródłem zawartych w skórkach winogron przeciwutleniaczy, choć ma ich mniej niż trunek czerwony. Przeciwutleniacze obniżają poziom złego cholesterolu, a co za tym idzie, zapobiegają zawałom serca i udarom mózgu. Zawarte w winie antyoksydanty dobrze działają też na narząd wzroku. Dodatkowo wino zawiera magnez i potas. Może mieć dobre oddziaływanie na samopoczucie – oczywiście przy założeniu, że nie spożywa się go zbyt wiele. Wiele osób uważa też, że wino korzystnie wpływa na procesy trawienne.

Ile kalorii mają różowe wina?

Dla osób dbających o sylwetkę duże znaczenie ma fakt, ile kalorii spożyją, sięgając po winny trunek. Wino różowe jest zdecydowanie mniej kaloryczne niż na przykład wódka. Wino czerwone jest mniej kaloryczne od win białych. Różowe plasuje się w połowie tej stawki. Za energetyczność napoju odpowiada zwłaszcza zawartość cukru resztkowego. Jeśli chcesz spożyć jak najmniej kalorii, sięgaj po wina wytrawne. Najbardziej kaloryczne będą te słodkie i półsłodkie. Generalnie przyjmuje się, że 120 ml wina różowego, które jest wytrawne to około kalorii, analogicznie ta sama porcja napoju półsłodkiego to 90 kalorii.

Mity dotyczące wina różowego

Wokół kultury picia wina narosło wiele mitów, które warto obalać. Wiele z nich jest bardzo popularnych. To na przykład taki, że znajdujące się w winach siarczyny powodują kaca, czego nigdy nie udowodniono w sposób naukowy. Sporo osób uważa też, że lepsze są napoje z naturalnym korkiem, a nie plastikowym. Co ciekawe, plastik stosuje się często nie przez wgląd na oszczędności winiarni lub jej niższą rangę, a fakt, że wiele trunków dłużej zachowuje świeżość dzięki korkom plastikowym (takie korki przepuszczają mniej powietrza). Pamiętaj też, że cena alkoholu nie zawsze idzie w parze z jego jakością bywa, że podbija ją na przykład wymyślna butelka.

Czy jakość wina zależy od jego rocznika?

Sporo osób uważa również, że lepsze trunki mają butelki z wklęsłym dnem. O ile taki kształt może pomagać w serwowaniu różowego w restauracjach (wygodniej trzymać takie naczynie), o tyle nie ma żadnego przełożenia na jakość zawartości. Nie zawsze też jakość wina zależy od jego rocznika starsze nie zawsze znaczy lepsze.

Różowe wina, ze względu na swoją barwę, mogą kojarzyć się z trunkami dla pań. Nic bardziej mylnego, ponieważ mają swoich fanów również wśród mężczyzn. Różowe wino nie ma obniżonej zawartości alkoholu, nie jest mniej eleganckie od czerwonego i na pewno warto choć raz spróbować jego smaku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zweigelt

Zweigelt – szczep winorośli z Austrii

Następny artykuł
wybielanie zębów wrocław

Czy po higienizacji zębów można spożywać wino?

Zobacz też