Wino z dzikiej róży charakteryzuje się oryginalnym smakiem i licznymi właściwościami prozdrowotnymi. Sprawdź nasz przepis już teraz i za kilka miesięcy delektuj się winem różanym.
Domowe wino z dzikiej róży jest winem deserowym, mocno słodkim. Świetnie sprawdza się na jesienne i zimowe chłodne wieczory. Ma wysoką zawartość witaminy C. Ze względu na późny okres zbioru owoców, przypadający na miesiące jesienne, świeżo zrobione wino będzie gotowe na styczeń. Oto przepis!
Jakie właściwości mają owoce dzikiej róży?
Owoc, z którego przygotowuje się wino z dzikiej róży, charakteryzuje się ogromną ilością witamin i minerałów. Choć to obecnie dość zapomniana roślina, ma bardzo pozytywny wpływ na organizm. Okres dojrzałości owoców dzikiej róży przypada na sierpień i wrzesień. Niekiedy można spotkać czerwone kuleczki na gałązkach aż do zimy. Kluczową zaletą dzikiej róży jest duża zawartość witaminy C. Jest yo poziom aż 100 większy niż w popularnych cytrusach. Dodatkowo jest to roślina bogata w kwas foliowy i witaminę A.
Kto powinien spożywać owoce dzikiej róży?
Jest zalecana przy chorobach układu krwionośnego, kostnego oraz przy problemach z układem pokarmowym. Ma zbawienny wpływ także na układ moczowy i jest chętnie spożywana przez osoby borykające się z zapaleniem pęcherza.
Ma działanie oczyszczające i uspokajające. Ułatwia zasypianie i jest polecana w okresach stresowych. Pomaga radzić sobie z trudnościami.
W jaki sposób należy wybrać owoce dzikiej róży na ekologiczne wino?
Aby wino z dzikiej róży był smaczne, klarowne i aromatyczne, należy wybrać najwyższej jakości owoce. Powinny być mocno dojrzałe i intensywnie czerwone. Najlepiej zbierać je w słoneczne, ciepłe dni. Nie zalecane jest nastawianie wina z mokrych, zebranych w deszcz owocach. Dzika róża na wino powinna być jędrna i lśniąca. Im lepsze owoce, tym lepsze powstanie z nich wino, nie należy więc robić tego z przypadku i pospiesznie.
Sprzęt do przygotowania wina – co jest konieczne?
Zanim proces przygotowywania wina z dzikiej róży się rozpocznie, konieczne jest skompletowanie i naszykowanie wszystkich niezbędnych sprzętów i akcesoriów.
- Podstawę stanowi oczywiście szklany balon o odpowiedniej pojemności. To butla o charakterystycznym kształcie i wygodnej rączce ułatwiającej nalewanie i przenoszenie.
- Zwykle balony są wzmocnione plastikowym lub wiklinowym koszykiem.
- Do zlewania wina znad osadu konieczny jest wężyk ze szklaną końcówką. Pozwala on wygodnie przelewać wino, bez konieczności dźwigania całego balona i mieszania ustanego osadu z dna.
Sprzęt do fermentacji
Proces fermentacji wina jest kilkuetapowy. Aby wszystkie momenty przebiegały sprawnie, konieczne jest wyposażenie się w gumowy korek i rurkę fermentacyjną. Pozwalają one na bezpieczną fermentację i jednocześnie chronią wino w balonie przed kontaktem z powietrzem. Stanowią formę prostego zaworu. Rurka fermentacyjna zwykle jest wykonana ze szkła, dzięki czemu można ją z łatwością wyparzyć.
Na następny etap konieczna jest szczelna forma zamknięcia. Zwykle jest korek lub plastikowa zakrętka.
Przepis na wino z dzikiej róży – składniki
Podstawowy przepis na wino z dzikiej róży opiera się na kilku prostych składnikach. Przede wszystkim, do przygotowania około 10 litrów wina niezbędne jest około 2,5 kilograma owoców dzikiej róży. Dodatkowo należy naszykować 2 kilogramy cukru i 9 litrów wody. Bardzo istotne są także drożdże oraz pożywka. Zalecane jest również dodanie 10 gramów kwasku cytrynowego.
Sposób przygotowania wina – nic trudnego
Wino z dzikiej róży przygotowuje się w dość standardowy sposób.
- Krokiem wstępnym, przed rozpoczęciem oporządzania owoców jest przygotowanie zaczynu drożdżowego.
- Polega on na wymieszaniu letniej wody, cukru, drożdży i odrobiny pożywki.
- Następnie należy odstawić go w ciepłe miejsce na kilka dni. W tym czasie można go lekko mieszać.
- Kolejnym krokiem jest przygotowanie owoców. Przebrane, dojrzałe owoce należy umyć i oczyścić z listków i gałązek.
- Następnie trzeba je rozgnieść i zalać wrzątkiem, tak aby były w pełni przykryte.
- Pozostałą część wody należy wymieszać z cukrem,
Ostatnie kroki w drodze do pysznego wina
Ostudzone owoce należy połączyć z zaczynem, wodą i dodać pożywkę oraz kwasek cytrynowy. Pierwszy etap fermentacji z rurką trwa około 3 tygodnie. Po tym czasie wino należy przecedzić i ponownie wlać do balona. Po kolejnych 6 tygodniach wino można butelkować, zlewając je znad osadu. Wino z dzikiej róży powinno leżakować kilka tygodni, zanim będzie można go pić.
Wino z dzikiej róży jest tradycyjnym domowym trunkiem. Doskonale pasuje do ciast, ale także jako wieczorny drink przy kominku. Ze względu na dużą zawartość witaminy C, pity w małych ilościach, charakteryzuje się pozytywnym wpływem na organizm.