Wino półwytrawne to bardzo popularny trunek. Od wytrawnej wersji różni je delikatniejszy i bardziej przystępny smak. Co jeszcze warto wiedzieć o winie półwytrawnym?
Wino półwytrawne opisywane jest jako napój łagodny i zbalansowany. Z całą pewnością charakteryzuje się większą delikatnością i mniejszą kwasowością niż jego wytrawny odpowiednik. Z tego względu jest coraz bardziej popularne także w Polsce i można je łatwo kupić w większości sklepów. Dużą ofertę mają sieci takie jak chociażby Biedronka.
Obie wersje wytwarza się z tych samych szczepów winorośli (winogron), za pomocą nieróżniącej się technologii i często w tej samej winnicy. Jednak niewątpliwie trunki inaczej smakują. Zasadniczą różnicą jest ilość cukru resztkowego. To on wpływa na to, czy napój gronowy jest półsłodki, wytrawny czy półwytrawny. Nie ulega wątpliwości, że wino półwytrawne cieszy się dużą popularnością. To trunek, na który często decydują się osoby na początku swojej przygody z piękną sztuką winiarstwa. Jeśli zatem ciekawi Cię, czym dokładnie charakteryzują się wina białe półwytrawne i czerwone, zapraszamy do lektury.
Wino półwytrawne – jak powstaje?
Półwytrawne wino powstaje z takich samych szczepów, jak wytrawne odpowiedniki. Wyróżnia je ilość cukru resztkowego, który pozostaje w winie po zakończeniu procesu fermentacji. W winie wytrawnym wynosi on od około 8 do około 12 gramów na litr. To wiele więcej niż w trunku wytrawnym, ale mniej niż w słodkim. Odpowiednio przeprowadzony proces fermentacji ma wpływ na to, jak finalnie smakuje wino i ile w nim słodyczy. Doświadczeni winiarze kontrolują cały proces, od hodowli winorośli, poprzez ich zbiór, fermentację, a także leżakowanie, czyli dojrzewanie napojów gronowych. Dzięki temu wiedzą, jak osiągnąć konkretny efekt. Jednak winiarstwo nie bez powodu nazywane jest sztuką. Nie ma tutaj sztywnych przepisów i ram, jest za to sporo miejsca na zdobywanie doświadczenia poprzez eksperymenty. Co ciekawe, półwytrawne może być także wino musujące i różowe. Tak duży wybór sprawia, ze wino wytrawne znajduje bardzo wielu odbiorców.
Czym charakteryzują się wina czerwone półwytrawne, a czym białe?
Białe i czerwone wino półwytrawne charakteryzuje się delikatnym, lekko słodkim smakiem. Kwasowość i uczucie cierpkości jest zdecydowanie mniej wyczuwalne, niż w winach wytrawnych. Ilość cukru resztkowego różni się w poszczególnych rodzajach wina. Norma zależna jest też od kraju produkcji. W bukiecie wyczuć można różne nuty, od kwiatowych, przez owocowe, aż po waniliowe, karmelowe i dymne. Na finalny smak i aromat wina wpływ ma bardzo wiele czynników. A oto najważniejsze z nich:
- szczep, z którego wyprodukowano wino,
- kraj, w którym uprawiana była winorośl, a konkretniej klimat,
- poziom kwasowości,
- ilość garbników (tanin),
- poziom zawartości cukru resztkowego,
- ilość pektyn,
- czas leżakowania (dojrzewania wina),
- rodzaj naczynia, w którym dojrzewał napój (jeśli to beczka, to z jakiego rodzaju drewna).
Z jakich winorośli powstaje dobre wino półwytrawne? Rodzaje szczepów
Różne rodzaje winorośli to inaczej szczepy winne. Mogą być one czerwone (rubinowe, czarne, fioletowe) lub białe (jasne lub ciemne, miodowe). Od tego, jakiej barwy są owoce, zależy, jaki kolor będzie miało wino. Jest to więc podział zasadniczy. Konkretny szczep wpływa na to, w jakim stopniu wino jest cierpkie, a w jakim słodkie, jakie wyczuwamy w nim nuty smakowe i zapachowe, a także jaki potencjał do starzenia posiada napój. Rodzaj winorośli jest bardzo starannie wybierany przez każdego dobrego winiarza. Wino półwytrawne białe i czerwone może powstawać z jednego szczepu lub wynikiem udanego połączeniu kilku. Podobnie wino różowe, chociaż ten gatunek zwykle jest już półsłodki. Jakie szczepy są popularne i uprawiane na cały świecie? Wyróżnić trzeba z pewnością takie odmiany jak:
- Merlot,
- Cabernet Sauvignon,
- Riesling,
- Shiraz,
- Primitivo,
- Pinot Noir,
- Chardonnay.
Najlepszej jakości wina półwytrawne
Wiele osób zastanawia się, co to znaczy wino dobrej jakości. Na co zwracać uwagę, jeśli mamy ochotę kupić czerwone lub biało wino półwytrawne? Przede wszystkim warto czytać etykiety, żeby poznać rocznik oraz szczep, z którego wyprodukowano napój. Warto znać też ogólną klasyfikację win pod względem jakościowym.
- Wino stołowe – wymaga na producencie podania informacji o kraju pochodzenia i zawartości alkoholu, a także hasła „wino stołowe”.
- Wino regionalne – jest cenniejsze niż stołowe. Producent na etykiecie zobowiązany jest podać nazwę regionu, z którego pochodzą winogrono, a także winnicy.
- Wino jakościowe – nazywane też apelacyjnym. To najlepszej klasy trunki. Żeby zasłużyć na tę nazwę, muszą spełniać wyśrubowane wymogi. Na etykiecie muszą znajdować się szczegółowe informacje, określające miejsce uprawy, odmianę winorośli, wydajność winogron, metodę winifikacji itp.
Jak podawać wino półwytrawne?
Wino wytrawne powinno być serwowane w czystym kieliszku o dość pojemnej czaszy. To pozwoli mu oddychać. Podczas serwowania kieliszek napełnia się tylko w 1/3 lub 1/2 pojemności. Jest to nie tylko kurtuazja. Dzięki temu wino ma szansę rozwinąć pełnię swojego smaku i aromatu. Wino półwytrawne warto podawać delikatnie schłodzone. Trzeba pamiętać, że temperatura pokojowa serwowania nie odnosi się do tego, ile stopni jest w mieszkaniu, ale do piwniczek winiarskich, w których panuje chłód.
Do czego pasuje wino półwytrawne?
Jeśli serwujesz drób, ryby lub owoce morza postaw na wino białe. Wina półwytrawne czerwone z kolei świetnie pasują do mięsa wołowego, wieprzowiny i potraw smażonych. Napoje musujące półwytrawne można podać jako aperitif, idealnie komponują się też z lekką kuchnią włoską. Dobrej jakości wino półwytrawne doskonale smakuje także samodzielnie.
Wino półwytrawne to alkohol, po który często sięga się w sklepie. Jest dość uniwersalny w smaku i dzięki temu wśród jego zwolenników są zarówno początkujący amatorzy winiarstwa, jak i wyborowi znawcy win. Z pewnością warto poddać się degustacji i odkryć swoje ulubione smaki.