Jak zrobić wino z wiśni? Sprawdzone sposoby na domowe wino wiśniowe. Najlepszy przepis na domowej roboty wino z wiśni

wino z wiśni

Wino z wiśni to aromatyczny, ciemnoczerwony trunek. Sprawdź nasz przepis na półsłodkie wino i przekonaj się sam, jak smakuje!. Czy takie wino domowe trzeba pozostawić na długo, by zyskało ciekawe walory?

Wino z wiśni doskonale fermentuje, a po upływie kilku miesięcy jest pyszne i klarowne. To świetne wino dla początkujących. Składniki są łatwo dostępne, a jedyna uciążliwość wiąże się z koniecznością dokładnego wydrylowania. Niemniej jednak smak gotowego wina wynagradza wszystkie niedogodności.

Właściwości wiśni

Wiśnie są sezonowymi owocami, z wyglądu przypominającymi słodkie czereśnie. Choć ich smak jest bardziej wyrazisty i kwaskowaty, pod względem właściwości prozdrowotnych nie mają sobie równych.

Bardzo interesujący jest fakt, że od ponad dwóch tysięcy lat wiśnia nie zmieniła swojej struktury. Jest owocem pierwotnym, bogatym w antyoksydanty. Z tego względu charakteryzuje się właściwościami spowalniającymi procesy starzenia. Ma dobroczynny wpływ na sprawność fizyczną, przeciwdziała powstawaniu zakwasów oraz pomaga obniżyć cholesterol. Wiśnie zawierają także ogromną ilość witamin i minerałów, w tym witaminy C. Właśnie dlatego powinieneś zrobić wino z wiśni i napełnić nim karafkę lub gąsior!

Jak wybrać najlepsze wiśnie na wino?

Wiśnie wykorzystywane do nastawiania wina powinny być dojrzałe i świeże. Wszystkie uszczerbki, obtłuczenia i innego rodzaju uszkodzenia mogą przyspieszać procesy gnilne, które w efekcie zepsują całe wino.

Warto wybierać owoce zbierane w szczycie sezonu, są wtedy najsłodsze i najtańsze.

Wiśnie odpowiednie na wino to przede wszystkim odmiany o ciemnej, głębokiej barwie. Wpłynie to na późniejszy kolor wina.

Im słodsze owoce, tym mniej cukru trzeba będzie dodać w późniejszych etapach. Przygotowując wiśniowe wino, bardzo przydatne są narzędzia do pomiaru cukru w gotowym trunku, pozwolą upewnić się, czy konieczne jest dosłodzenie.

Drylowane wiśnie – pierwszy etap robienia domowego wina z wiśni

Przygotowanie owoców do produkcji wina zwykle przebiega dość podobnie. Konieczne jest dokładne przejrzenie oraz odrzucenie zepsutych sztuk. Następnie należy usunąć wszystkie gałązki i ogonki. Dobrze umyte i osuszone owoce trzeba dokładnie zmiażdżyć.

Jednak w przypadku wiśni kluczowy jest jeszcze jeden etap – drylowanie. Ze wszystkich owoców trzeba bardzo dokładnie usunąć pestki. Zawierają one kwas pruski, bogaty w związki cyjanowodoru. To niebezpieczna dla zdrowia trucizna.

Nawet jeśli do wina dostaną się pojedyncze pestki, niezagrażające kondycji organizmu, należy mieć na uwadze, że pestki wiśni mogą nadać gorzki, migdałowy posmak.

Składniki konieczne do zrobienia dobrego wina wiśniowego

Wino z wiśni wymaga kilku prostych składników i odrobiny czasu. Dzięki temu można uzyskać niepowtarzalny smak i aromat, a także głęboką barwę,

Kluczowe są oczywiście dojrzałe i dokładnie wydrylowane wiśnie. Na 15 litrów wina konieczne jest przygotowanie aż 10 kilogramów owoców.

Ze względu na naturalną kwaskowość, wino z wiśni wymaga także 3 kilogramów cukru. Przy zachowaniu takich proporcji konieczne jest dolanie około 3-4 litrów wody. Wino jest wytwarzane z wykorzystaniem drożdży oraz pożywki. To bardzo tradycyjny trunek, mogący osiągać zawartość alkoholu nawet na poziomie 16%.

Sprawdzony przepis na wino wiśniowe krok po kroku

  1. Zacznij od przygotowania syropu cukrowego z 2/3 wody oraz cukru.
  2. Płyn należy wystudzić.
  3. W tym czasie przygotowuje się wiśnie i umieszcza w pojemniku fermentacyjnym o odpowiedniej pojemności oraz wyposażonym w rurkę fermentacyjną.
  4. Pierwsza fermentacja w przypadku tego wina jest bardzo burzliwa i lepiej nie przeprowadzać jej w balonie.
  5. Do owoców dolewa się syrop oraz dodaje drożdże i połowę porcji odżywki.
  6. Masa powinna odstać w ten sposób kilkanaście dni.

Kolejne etapy fermentacji

  1. Po tym okresie wiśnie trzeba dokładnie odcisnąć. Można zrobić to ręcznie lub za pomocą praski.
  2. Tak przygotowane młode wino można przelać do balonu i dodać pozostałą odżywkę.
  3. Po upływie tygodnia dolewa się syrop cukrowy przygotowany z pozostałej wody oraz cukru.
  4. Cztery tygodnie później należy zlać wino znad osadu i ponownie odstawić, aż się sklaruje.
  5. Jeśli wino jest zbyt kwaśne, w tym momencie można je dosłodzić.

Etap butelkowania zwykle przebiega po kolejnych 3-4 miesiącach, gdy wino jest klarowne i głębokie w smaku.

Jaki sprzęt przyda się podczas robienia wina z wiśni?

Już podstawowy sprzęt winiarski pozwoli przygotować najwyższej jakości wino z wiśni. Jeśli to kolejne z rzędu wino przygotowywane pod tym samym dachem, prawdopodobnie wszystkie niezbędne akcesoria zostały już skompletowane. Jeśli jednak to winiarski debiut, warto zaopatrzyć się w kilka kluczowych sprzętów.

Akcesoria do przygotowania wina

Najważniejszy jest szklany balon. To w nim zachodzi cały proces fermentacji. To obła butla o dużej pojemności. Może mieć dodatkowy koszyk, ułatwiający przenoszenie i zabezpieczający przed ewentualnym urazem mechanicznym. Do wygodnego i skutecznego zlewania wina z wiśni stosuje się specjalny, gumowy wężyk. Z jednej strony jest on zakończony szklaną rurką. Pozwala efektywnie zlewać płyn znad osadu, tak aby pozostał klarowny. Dodatkowo stosuje się podczas drugiego przelewania oraz już na etapie butelkowania. Umożliwia czyste wlanie wina, bez konieczności nadmiernego dźwigania balonu.

Sprzęt niezbędny do prawidłowej fermentacji

Prawidłowa, niczym niezachwiana fermentacja jest kluczem do otrzymania smacznego, klarownego wina z wiśni. Aby mogła swobodnie, przebiegać stosuje się rurkę fermentacyjną. Mocuje się ją do gumowego korka z odpowiednim otworem, którym zatyka się galon na czas pierwszej fermentacji. W rurce nieustannie powinna znajdować się woda, dzięki której pełni ona funkcje zaworu odcinającego kontakt z powietrzem.

Na późniejszy etap balon zatyka się naturalnym, szczelnym korkiem lub plastikową zakrętką.

Dodatkowe akcesoria, które mogą być pomocne

Pracę nad wiśniowym winem bardzo ułatwią także dodatkowe sprzęty. Przede wszystkim wygodna, efektywna drylownica. W sytuacji gdy do wypestkowania jest kilkanaście kilogramów owoców, pojedyncza maszynka staje się utrapieniem. Bardzo przydatna jest także praska do wyciskania moszczu. Choć można to zrobić ręcznie, w ten sposób praca jest znacznie lżejsza i szybsza.

Odpowiednio pojemne i wygodne sitka oraz lejki również znacząco wpłyną na komfort pracy. Warto zawczasu przygotować sobie również odpowiednia ilość płótna lub gazy.

Z jakimi owocami warto łączyć wiśnie?

Wino z wiśni jest pyszne i aromatyczne, lecz świetnie komponuje się także z innymi owocami. Z powodzeniem można dodawać jagody, jeżyny, porzeczki – w ten sposób uzyska się wina bardziej wytrawne. Chcesz zwiększyć słodycz? Zaleca się łączenie wiśni z malinami, śliwkami lub truskawkami. Należy jednak pamiętać, aby w takich sytuacjach dodać odrobinę kwasku cytrynowego, ponieważ dodatek innych owoców zaburza poziom kwasowości moszczu.

Wino z wiśni to klarowny, głęboki w smaku trunek. Wytwarzany od pokoleń, obecnie coraz mocniej wraca do łask. Eksperymentując z domowymi winami, warto nastawić zarówno wiśniowe, jak i jedną z ciekawych mieszanek na bazie tych owoców. Z pewnością wszystkie będą bardzo interesujące w smaku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Jakie wino do owoców morza

Jakie wino do owoców morza? Dowiedz się, co wybrać!

Następny artykuł
sauvignon blanc

Sauvignon blanc – czym wyróżnia się ten szczep? Poznaj bliżej smak tych francuskich win!

Zobacz też