Malbec – dlaczego i kiedy warto wybierać wina z tej winorośli?

malbec

Malbec jest nazywany francuską dumą Argentyny, ale jest znany niemal na całym świecie. Jak smakują wina ze szczepu malbec? Jaki mają aromat? W tym artykule znajdziesz podstawową wiedzę, którą powinien znać każdy winiarz i nie tylko.

Malbec – każdy, kto choć raz wybierał wino czerwone wytrawne w sklepie z winem widział zapewne na etykietach butelek tę nazwę. Kiedy warto zdecydować się na taki trunek? Jakie są odmiany malbec i z jakimi potrawami najlepiej je łączyć? Odpowiadamy na te i inne podstawowe pytania.

Skąd pochodzi Malbec?

Winorośle malbec pochodzą z Francji, z regionu Cahors, gdzie pierwotnie były jednym z głównym szczepów, które wchodziły w skład bordeaux. Dziś ich udział w bordeaux jest znikomy. Malbec jest bowiem mało odporny na złe warunki atmosferyczne, zwłaszcza niskie temperatury, dlatego jego uprawy zaczęto tu zastępować odmianami bardziej mrozoodpornymi i takimi, które do dojrzewania nie potrzebują wiele słońca, a przez to są dla Francuzów bardziej wydajne, jak na przykład cabernet sauvignon. Szczepy malbec szybko jednak znalazły nowy, lepszy dom – Argentynę, zwłaszcza region Mendoza.

Malbec niejedno ma imię, czyli jakie są jego synonimy?

Szacuje się, że obecnie ponad 70% odmiany malbec uprawia się właśnie w Argentynie, a jedynie nieco ponad 20 we Francji. Wina z tej odmiany produkuje się też w Stanach Zjednoczonych, Australii, Chile, we Włoszech czy w Nowej Zelandii, dlatego można spotkać się z licznymi synonimami nazwy, na przykład Côt, Moza, Medoc, Margret, Malbech. Warto też wiedzieć, że jeśli na etykiecie butelki widnieje jedynie nazwa malbec, wówczas wino jest wytworzone z minimum 85 procent tej odmiany. Nazwy coupage, mezcla i corte oznaczają z kolei, że mamy do czynienia z kupażem, czyli mieszanką różnych odmian winogron. Francuski malbec chętnie łączony jest na przykład z merlotem. Kupaże w krajach Nowego Świata tworzone są na przykład z cabernet sauvignon i tempranillo.

Jak smakuje malbec?

Wina malbec mają różne smaki i aromaty w zależności od tego, z jakiej winnicy pochodzą. Francuskie mają bardzo ciemną barwę, przez wzgląd na kapryśną pogodę i grubą skórkę winogron mają wysoką kwasowość i dużą ilość garbników. Ich aromat to zazwyczaj śliwka, gorzka czekolada, kwaśna porzeczka, pieprz. Na takie dobre wino trzeba poczekać – młode jest do picia bardzo trudne, dlatego powinno leżakować w beczkach kilka, a najlepiej kilkanaście lat. Z tego powodu malbec jest spotykany we Francji głównie w kupażach. Argentyński malbec to z kolei inna historia smakowa. Wino argentyńskie ma mniej tanin, jest mniej kwaskowate, a przy tym ma bogatą strukturę i do picia nadaje się znacznie szybciej niż francuscy bracia. Poza nutami śliwki można znaleźć w nim aromaty jeżyn, porzeczki i ziół. W dużym uproszczeniu można rzec, że wina ze szczepu z Argentyny są po prostu lżejsze niż ich odpowiednik z Francji.

Z czym łączyć malbec wine?

Nakreślenie aromatów podpowiada nam, z czym najlepiej łączyć powyższe trunki. Wino francuskie jest gęste i cierpkie, dlatego na pewno sprawdzi się z mięsami, na przykład wołowiną, ale też i ostrzejszymi serami, bakłażanem, konfiturą z cebuli, grzybami, a nawet z kiszonym ogórkiem. Malbec z Argentyny jest bardziej uniwersalny. Sprawdzi się z mięsami, na przykład pieczoną kaczką, ale też na przykład do potraw z grilla, pieczonych ziemniaków, a nawet pizzy i burgerów, dań z fasoli czy dyni lub po prostu jako smaczny dodatek do serialu oglądanego wieczorem (szukając informacji o serialach odwiedź serwis Filmi i dowiedz się więcej) na własnej kanapie pod ciepłym kocem. Jeśli natomiast mamy ochotę na coś jeszcze lżejszego i bardziej owocowego, na przykład w upalne dni, wówczas można sięgnąć po malbec rosé, czyli trunek różowy. Ten, wbrew niektórym mitom, nie jest zarezerwowany tylko dla pań i zyskuje coraz większą popularność w winiarstwie.

Co jeszcze musisz wiedzieć, czyli obalamy mity o winie

Rozpiętość cenowa win malbec jest bardzo różna i waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Przy wyborze nie zawsze musimy kierować się rocznikiem malbec z Nowego Świata jest gotowy do picia zaledwie kilka lat po wyprodukowaniu. Wybierając i spożywając czerwone alkohole, warto pamiętać o kilku zasadach, które warto stosować niezależnie od tego o produkcie z jakich odmian winogron mówimy. Poniżej zebraliśmy kilka z nich:

  • Zwykło się mówić, że najlepsza temperatura serwowania czerwonego wina to temperatura pokojowa. To może wprowadzać w błąd, bo optymalna to 18 stopni Celsjusza – jeśli w naszym pomieszczeniu jest wyższa, warto skorzystać z lodówki lub kubełka wypełnionego lodem.
  • Wina nigdy nie wolno schładzać dokładając do niego lód – taki zabieg skutecznie zniszczy jego smak i aromat.
  • Butelki najlepiej przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu w pozycji poziomej. Te trunki, które mają więcej alkoholu, mogą leżakować dłużej.
  • Czerwone trunki warto podawać w odpowiednich, czyli pękatych i zwężających się ku górze kieliszkach, co pozwala na lepsze napowietrzenie trunku.

Malbec to trunek, który z pewnością warto poznać. Pamiętajmy też, że pite z umiarem wino czerwone może korzystnie wpływać na nasze zdrowie. A więc nie pozostaje nic innego, jak rozpocząć degustację i znaleźć swoje ulubione wino malbec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
drożdże do wina

Drożdże do wina – jakie wybrać i jak stosować w domowej produkcji winie?

Następny artykuł
kerner

Kerner – odkryj unikatowy szczep winorośli. Czym wyróżniają się wina?

Zobacz też