Iza Zaliwska – wyjątkowy szczep winorośli. Warto się nim zainteresować!

Zapamiętaj!

  • Iza Zaliwska to szczep winorośli z Puław, wyselekcjonowany przez profesora Bogdana Zaliwskiego. 
  • Jest dość odporna na choroby i dobrze rośnie na różnych glebach, szczególnie w klimacie umiarkowanym.
  • Szczep Iza Zaliwska ma znaczenie wyłącznie amatorskie.

Pochodzenie i historia szczepu Iza Zaliwska

Iza Zaliwska to szczep, który pochodzi z Puław i prawdopodobnie jest siewką odmiany Seneca. Został wyselekcjonowany w latach 40. XX wieku. Jego odkrywcą jest profesor Bogdan Zaliwski.  W naszym kraju winorośl została doceniona za swoją odporność na choroby i wyjątkowe właściwości win produkowanych z jej owoców. Należy przy tym zaznaczyć, że ma znaczenie wyłącznie amatorskie – tej odmiany nie spotkamy w winnicach, jednak można znaleźć wielbicieli domowych trunków.

Charakterystyka winorośli Iza Zaliwska

Szczep Iza Zaliwska to winorośl o dużym potencjale. Drzewko o średnim wzroście, z dużymi liśćmi i jasnozielonymi, owalnymi gronami. Owoce dojrzewają wcześnie – nawet w drugiej lub trzeciej dekadzie sierpnia. Sprawia to, że wino zyskuje niepowtarzalne nuty smakowe.

Smak miąższu winogron jest bardzo charakterystyczny. Grona są bardzo soczyste i słodkie, o truskawkowym posmaku. Może z nich powstawać bardzo oryginalne wino deserowe.

Właściwości uprawowe szczepu Iza Zaliwska

Iza Zaliwska jest szczepem odpornym na niskie temperatury i choroby. Dobrze rośnie na różnych glebach, ale preferuje podłoże żyzne i dobrze przepuszczalne. Nie lubi natomiast ziemi ciężkiej i podmokłej. Bardzo dobrze rośnie na nasłonecznionym stanowisku – nawet w ogrodzie! Najlepsze efekty przynosi uprawa w rejonach o umiarkowanym klimacie.

Ze względu na wczesne dojrzewanie uprawiana jest w Polsce, Estonii, Finlandii, Litwie oraz na Białorusi.

Wina produkowane ze winorośli Iza Zaliwska

Jak wspomniano, szczep Iza Zaliwska ma znaczenie wyłącznie amatorskie. Wytwarzane z nich wina charakteryzują się jednak bogatym bukietem aromatów. W zależności od techniki winifikacji mogą być wytrawne, półwytrawne lub słodkie. Wyróżniają się intensywnym smakiem owoców, nutami kwiatowymi oraz delikatną mineralnością.

Doskonale komponują się z różnorodnymi potrawami. Wytrawne wersje świetnie podkreślają smak delikatnych mięs, ryb oraz sałatek. Słodsze warianty stanowią doskonałe uzupełnienie deserów i serów pleśniowych.
Iza Zaliwska to wyjątkowy szczep winorośli, który zyskuje na popularności dzięki swoim unikatowym cechom. Ma jednak znaczenie jedynie dla amatorów – słodkie grona sprawiają, że stanowi smaczną przekąskę. Nadaje się też do produkcji wina, jednak nie na masową skalę.

Fot. główna: ZbyszekB via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
wino na święta

Wino na Święta Bożego Narodzenia – jakie wybrać?

Następny artykuł
primitivo

Primitivo. Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o winie, które podbija Polskę

Zobacz też