Odpowiednie wino na Święta powinno podkreślać uroczystość tego dnia i dodać mu elegancji. Nie może konkurować ze smakami starannie przygotowanych na ten dzień potraw, ale nie powinno się też wśród nich gubić.
Nikt zapewne nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia bez suto zastawionego stołu, uginającego się pod ciężarem tradycyjnych, lokalnych potraw polskich. Bywa, że skrajnie różnią się one między poszczególnymi regionami. Jak więc dobrać odpowiednie wino na Święta, przy tak ogromnym wachlarzu smaków i różnych gustach? Polecamy dwie opcje – wybierz możliwie najbardziej uniwersalne wino białe lub uważnie dopasuj kilka butelek do przeważających w twoim domu rodzinnym rodzajów potraw. To drugie wyjście będzie zapewne bardziej kosztowne, lecz zrobisz tym świetne wrażenie na bliskich!
Wino na Święta – jak je połączyć ze świątecznymi potrawami?
W daniach wigilijnych przeważają ryby, ale napotkasz wśród nich także sosy i sporo mącznych potraw. Wiele z nich jest ciężkich i aromatycznych – a z pewnością każde z nich inne. Dlatego raczej nie nada się jedno uniwersalne wino, które będzie do wszystkiego pasować. Jeśli nie jesteś koneserem, możesz pokusić się o proste rozwiązanie, jakim jest lekkie, półwytrawne białe wino. Powinno wcześniej zostać schłodzone do temperatury około 8-10 stopni. Świetnym uniwersalnym winem, które podkreśli uroczysty charakter jest też Prosecco.
Jednak smakoszom tego eleganckiego trunku polecamy zapoznać się z naszym przewodnikiem, by wybrać idealne wino na Święta:
- do pieczonego drobiu i ryb podawaj białe, wytrawne;
- ciężkie potrawy (takie jak kaczka lub bigos) uzupełniają się z czerwonym winem, jak np. syrah lub malbec;
- pasztety i wędliny smakują najlepiej w zestawieniu z lekkim, półwytrawnym winem. Do tego zadania nada się muscat lub riesling;
- śledź w zalewie jest bardzo trudny do zestawienia z winem. Ma tak dominujący smak, że często podaje się go z wódką. Jeśli jednak zależy ci na bardziej eleganckim trunku, postaw na szampana, sherry fino lub wino musujące;
- do zupy grzybowej możesz pokusić się o sherry, wytrawny tokaj, burgund lub riesling;
- galarety można parować z chardonnay;
- kapusta i grzyby uzupełniają się z czerwonym burgundem lub białym furmintem;
- jako odświeżenie podniebienia po wołowinie polecamy syrah, cabarnet sauvignon lub malbec;
- do gęsi i kaczki warto mieć pod ręką pinot noir lub tempranillo;
- dziczyzna wymaga zrównoważenia wytrawnym, czerwonym winem w charakterze monastrell
Radzimy nie podawać wina do barszczu, ponieważ jego specyficzny smak i konsystencja za bardzo konkurują z większością win. Najbezpieczniej wystawić butelkę dopiero po pierwszym daniu.
Idealne wino do świątecznych deserów
Odpowiednio dobrane słodkie wino wysokiej jakości samo w sobie może stanowić deser. Jeśli nie należysz do miłośników słodkich wypieków, być może takie wino na Święta jest właśnie opcją dla ciebie. W przeciwnym razie, warto wiedzieć, że tokaj świetnie pasuje do makowca, klusek z makiem i ciast z rodzynkami. Z kolei korzenny piernik dobrze łączy się z czerwonym winem lub grzańcem. Większość tradycyjnych, świątecznych ciast można przepijać czerwonym winem słodkim lub półsłodkim.
Jak podawać wina?
W serwowaniu wina trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych rzeczy. Najważniejsza jest jednak temperatura trunku, ponieważ to ona najbardziej wpływa na jego smak. Podstawową zasadą, jaką należy się przy tym kierować jest – im wino słodsze, tym powinno być bardziej schłodzone przed podaniem. Jednak nawet wytrawne wino białe i różowe warto włożyć do lodówki na kilka godzin.
Z kolei wina czerwone o intensywnym aromacie polecamy otworzyć kilka godzin przed planowanym spożyciem. Ten rodzaj potrzebuje czasu, się napowietrzyć i rozwinąć wszystkie swoje aromaty. Najlepiej przelać je do specjalnego dekantera, lecz jeśli nie posiadasz takiej karafki, wystarczy otwarta butelka.
Kolejną kwestią, o której warto pamiętać, to kolejność podawania różnych win. Jeżeli planujesz zachwycić bliskich kilkoma różnymi gatunkami, trzymaj się poniższej kolejności:
- zacznij od najbardziej wytrawnych, białych win;
- od nich możesz przechodzić do cięższych, bardziej intensywnych w aromacie win czerwonych i deserowych;
- na koniec zostaw najsłodsze wina – podawaj je do deseru lub samodzielnie.
Dzięki temu unikniesz mieszania się smaków i wydobędziesz najwięcej walorów z każdej butelki.
Jeśli chodzi o kieliszki, nie musisz kłopotać się kupowaniem osobnej lampki do różnych rodzajów – jest ich naprawdę wiele, a miejsce w kuchni każdy ma przecież ograniczone. Wystarczą uniwersalne kieliszki ze średniej lub wyższej półki. Powinny być wykonane z cienkiego szkła i posiadać dość szeroką czaszę. Ten charakterystyczny kształt pozwala winom uwolnić ich unikalne aromaty. Pamiętaj, aby zawsze nalewać trunek do najszerszego miejsca.
Wyjątkiem są musujące wina, które najlepiej podawać w wysokich kieliszkach szampanowych. Ich wąski kształt zapewnia maksymalnie długą trwałość bąbelków. Niezależnie od wybranego przez ciebie rodzaju wina na Święta, podczas jego picia uważaj, by nie podgrzewać napoju dłonią. Trzymaj lampkę za nóżkę lub stopkę. W ten sposób nie wpłyniesz negatywnie na smak trunku.
Polecamy wino na Święta do uzupełnienia smaku bożonarodzeniowych potraw, nawet jeśli nie jesteś smakoszem tego typu trunków. Odpowiednio dobrany napój do potrawy może nadać jej całkowicie nowego charakteru i jeszcze głębszego wymiaru. Zachęcamy do eksperymentowania z ich łączeniem w celu odnalezienia własnych, wyjątkowych kombinacji.