Jakie wino do ryby wybrać? Jakimi kierować się wskazówkami? Czy do konkretnych gatunków ryb dobiera się określone trunki? Poznaj odpowiedzi na te pytania i wybierz odpowiedni trunek do posiłku.
Wino to popularny dodatek do obiadu. Jednak niejednokrotnie w przypadku różnych potraw pojawia się pytanie o to, jak właściwie dobrać napój do danego posiłku. Białe czy czerwone? Słodkie czy wytrawne? Jakie wino do ryby będzie pasować najbardziej? Na te i inne pytania warto sobie odpowiedzieć, by uczynić doświadczenie kulinarne jeszcze lepszym.
Obowiązuje w tym względzie kilka naczelnych reguł, których warto przestrzegać. Zarazem są też stereotypy, którym warto zadać kłam.
Jakie wino do ryby? Podstawowe zasady
Dobierając napój do dań rybnych, warto mieć na uwadze kilka kluczowych kwestii. Najogólniej rzecz ujmując, białe wina lepiej będą pasować do ryb tłustych oraz takich, które mają bardzo mocny i intensywny smak. Mowa tu o rybach takich jak łosoś czy karp. Oto kilka innych wskazówek.
- Białe wytrawne wino sprawdzi się też dobrze w przypadku wędzonego łososia oraz innych wędzonych ryb.
- Z kolei wino czerwone i wytrawne lepsze będzie w przypadku lżejszych ryb, na przykład tuńczyka.
- Pamiętaj też, że jeżeli spożywasz ryby, które mocno skropiłeś cytryną, lepiej pasują do nich trunki, w których stopień kwasowości będzie nieco większy.
- Lekkie będą współgrać dobrze z lekkimi rybami (pstrągiem i rybami przyrządzanymi na parze).
Jakie wino do ryby? Wytrawne czy słodkie?
Kwestię poziomu wytrawności należy ująć krótko i jednoznacznie. Zapomnij o winach słodkich, bo nie będą współgrały z rybami niezależnie od tego, o jakich dokładnie potrawach myślisz. Słodkie wina w przypadku dań rybnych to niemal gwarancja niestrawności. W ten sposób popsułbyś sobie także wrażenia smakowe. Jakie wino do ryby będzie więc odpowiednie? Do ryb pasują alkohole wytrawne lub w najlepszym wypadku półwytrawne. To właśnie ten typ win będzie w stanie stworzyć odpowiednią mieszankę smakową czy to z tłustym łososiem czy wyrazistym karpiem. Jeżeli nie przepadasz za trunkami wytrawnymi, lepiej jest nie pić niczego, niż zepsuć smak ryby winem słodkim.
Rodzaj przyrządzenia ryby
Wpływ na wybór alkoholowego dodatku do posiłku złożonego z dań rybnych ma także sposób ich przyrządzenia. Surowe ryby (na przykład surowy łosoś albo ryby w formie sushi) będą dobrze współgrać z winami kwaśnymi. Z kolei ryby smażone, grillowane lub pieczone dobrze komponują się z trunkami wytrawnymi. Warto zauważyć, że drugorzędne znaczenie w tym przypadku ma fakt, czy mówimy o trunku białym czy też czerwonym.
Do ryby duszonej lub gotowanej dobrze będzie pasować z kolei wino półwytrawne. Niezależnie jednak od tego, jak zostało przyrządzone twoje danie, wciąż zastosowanie ma naczelna zasada – półsłodkie i słodkie nie powinny być rozważane.
Czerwone czy białe?
Kolor nie ma aż tak kluczowego znaczenia jak kwestia wytrawności. Co prawda powyżej zaznaczyliśmy, jakie typy najlepiej współgrają z łososiem lub tuńczykiem, jednak w wielu wypadkach wybór pod tym względem może być arbitralny. W każdym razie bez dwóch zdań nieprawdziwy jest stereotyp, jakoby do mięsa rybnego zawsze pasowało wino białe. Są sytuacje i dania (jak na przykład tuńczyk), w których lepiej do dań pasuje czerwone. To, jakie wino do ryby będzie najlepsze, czasem zależy od konkretnej ryby.
Dobór trunku a gatunki ryb
Jak zauważyliśmy, do ryb tłustych bardziej pasują wina ciężkie i wytrawne. Jeżeli jesz tłustego łososia, dobrze będzie do niego pasować biały wytrawny trunek. Z kolei ryby delikatniejsze (na przykład pstrąg) wymagają delikatniejszych trunków. Jednym słowem głębia smaku posiłku powinna korespondować z głębią smaku trunku. Z kolei lekkie wino skomponuj z lekkim posiłkiem.
Jeżeli decydujesz się na rybę pieczoną, dobrze będzie do niej pasować wino takie jak np. chardonnay. W przypadku bardzo tłustych dań dobre będą szczepy białe różnego typu. Ich wytrawność będzie dobrze współgrać z pełnym rybnym smakiem.
Jakie wino do ryby – karp
Przyjrzyjmy się teraz, jakie wino do ryby możesz wybrać z myślą o konkretnym gatunku. Na początek spójrzmy na karpia, etatowego gościa wigilijnych stołów w Polsce. Oczywiście zdarzyć się może, że na wigilijnym stole pojawią się także inne ryby. To w pewien sposób może skomplikować wybór trunku do posiłku. Wszak odmienne ryby to często odmienne typy alkoholu. Nawet w przypadku samego karpia może wystąpić problem. Jeżeli bowiem spożywany jest w formie smażonej, będzie do niego pasować ciężkie i kwaśne wino. Jeżeli zaś jest duszony, lepsze będzie lekkie i łagodne. Z kolei do ryby pieczonej wybierz raczej czerwone.
Jakie wino do ryby – dorsze i pstrągi
Pomówmy teraz o bardziej delikatnych rodzajach ryb, takich jak dorsze i pstrągi albo dorady. W tym przypadku dobre będą białe lekkie trunki, w których poziom kwasowości nie będzie tak wysoki. Mogą to być na przykład rieslingi albo sauvignon blanc.
Znaczenie ma w tym kontekście sposób przyrządzenia ryby. Jeżeli mówimy o rybach smażonych i takich, które zostały mocno skropione cytryną, dobrym wyborem będą ostrzejsze i mocniejsze wina. Z kolei ryby przygotowywane na parze, bardzo delikatne w smaku, będą dobrze współgrać właśnie z rieslingami o umiarkowanym poziomie kwasowości. Jak zawsze w przypadku omawianych tu porad – lepiej wyeliminować z menu wina słodkie i półsłodkie.
Jakie wino do ryby – łosoś
Omówmy teraz bardziej szczegółowo temat doboru wina do ryby niezwykle popularnej, czyli łososia. Kiedyś ryba ta była trudno dostępna i stanowiła synonim luksusu. Dziś jest o wiele bardziej powszechna i często pojawia się na stołach. Może mieć różne formy (od surowej aż po smażoną).
Każdorazowo łosoś odznacza się pełnym głębokim smakiem. Jest to wszakże ryba bardzo tłusta, której mięso jest nader charakterystyczne. Tym samym należy do niej dobrać wino białe o pełnym smaku. Tak aby smak łososia i trunku dobrze do siebie pasowały i tworzyły udany mariaż. Jednak, co ciekawe, w przypadku łososia można wykorzystać także czerwone wino. W tym układzie lepszy będzie jednak trunek lżejszy. Można postawić na przykład na pinot noir. Wina czerwone będą podkreślać smak łososia w inny sposób, co może stanowić interesujące doznanie kulinarne.
A co z łososiem wędzonym? W tym przypadku można postąpić nieco odmiennie. Przy wędzonym łososiu nieźle sprawdzi się wino różowe. Ciekawym pomysłem będzie także zestawienie tej ryby z winem musującym bądź szampanem. Rzecz jasna niezależnie od okoliczności pamiętaj o tym, by unikać win słodkich.
Dobór wina do ryby – podsumowanie
To, jakie wino do ryby będzie odpowiednie, powinieneś już wiedzieć. Choć miejsca na improwizację nie ma wiele, w pewnych okolicznościach możesz sobie pozwolić na pewne eksperymenty. Pamiętaj o naszych poradach, a sprawisz, że wystawna kolacja będzie naprawdę znakomita. Ciesz się aromatami i smakami dobrego wina i unikalnymi smakami pysznych ryb. Spraw, by nie tylko nie przeszkadzały sobie, ale tworzyły harmonijną całość.