Półki w sklepach wielkopowierzchniowych uginają się pod ciężarem wina, które świetnie mogłoby posłużyć na zimowego grzańca. Jeśli nie chcesz korzystać z gotowych tanich napojów winno-korzennych, podpowiemy ci, jakie wino do grzańca i jaki przepis działa.
Być może masz już za sobą próby z przyrządzaniem grzańca z winopodobnych produktów o nazwach sugerujących tradycję i poszukujesz lepszego rozwiązania. A może chciałbyś spróbować białego grzanego wina lub napić się wywaru bardziej wytrawnego?
Z odrobiną własnej inwencji lub pomocą ambitnych winnic szybko dopracujesz swój własny przepis na grzaniec. Pomożemy ci w tej kluczowej na zimę kwestii. Jakie wino wybrać do domowego grzańca? Wskazujemy kilka niezawodnych rozwiązań.
Napój stary jak cywilizacja
Starożytność znała bardzo dobrze praktykę podgrzewania wina i spożywania go z ceramicznych czarek tak, by dłużej utrzymać ciepło. Trunki były słodkie i wyjątkowo korzenne, nieraz doprawiane miodem i ziołami, aby dłużej mógł wytrwać w transporcie (cukier ma właściwości konserwujące).
Grzane wino przyrządzali już Grecy, a na całym kontynencie europejskim rozpowszechnili je Rzymianie. Wierzono, że ma właściwości lecznicze, co nie do końca mijało się z prawdą. W czasach, gdy często doświadczano niedoboru witaminy C, zaprawiane pomarańczą i korzeniami wino grzane mogło uzupełniać braki mikroelementów i wzmacniać odporność.
Jakie wino do grzańca – czym się kierować?
Na samym początku ustaliliśmy już, że najlepszy smak grzańca uzyskasz, przygotowując go samodzielnie na bazie jakościowego wina. Wyjątkiem od tej reguły będą sprzedawane przez niektóre winnice gotowe mieszanki do grzańców, które od początku macerowały się ze skórkami pomarańczy, ziołami i imbirem. Takie rozwiązania wystarczy podgrzać, zawsze uważając, żeby wina nie zagotować. Napitek jest gotowy w ciągu kilku minut. Jednak jeśli wybierzesz dłuższą, ale bardziej dostępną drogę z własnym winem, zwróć uwagę na kilka jego cech.
Jakie właściwości wina do grzańca?
Grzane wino można przygotować praktycznie z każdego czerwonego wina półsłodkiego lub półwytrawnego. Wino słodkie może okazać się za mocno nasycone cukrem, wino wytrawne zaś wykazać może potrzebę dosłodzenia. Wina czerwone będą pachniały wiśnią, czereśnią bądź malinami i jeżynami, nieraz z nutą korzenną i beczkową. To doskonała kompozycja do wmieszania przypraw. Równie dobrze swoją rolę spełni białe wino, lecz jego aromaty pociągną cię bardziej w stronę wiosennych kwiatów, owoców tropikalnych lub świeżego jabłka.
Jakie szczepy i jaki smak wina najlepiej wybrać?
Przepis na domowe grzanie wino powinien uwzględnić charakter spodziewanego w kieliszku czy czarce trunku. Nikt nie będzie oczekiwał wina o wysokiej kwasowości czy skrobiącej po policzkach taniczności. Wybierz najlepiej taki rodzaj wina, które szczycić się będzie przynajmniej średnim ciałem, koniecznie niską kwasowością i ledwie zaznaczonymi, aksamitnymi taninami.
Dobrze w zestawieniu z przyprawami korzennymi sprawdzą się powszechnie dostępne w dyskontach wina z niższej i średniej półki:
- primitivo. Charakterystycznie pozbawione kwasowości, wniesie do grzańca aromaty leśnych owoców i średnie ciało;
- syrah. Wino o potężniejszej cielistości, z nutami pieprzu i czekolady opartymi o aromaty ciemnych leśnych owoców. Świetnie skomponuje się z korzennymi dodatkami;
- nero d’avola. Popularne w Polsce wino z Sycylii to również nieatakująca ślinianek kwasowość i leśne aromaty z dobrze przebijającą się przyprawowością. Doskonała para do gałki muszkatałowej;
- muskat. Jeśli mierzysz w wino białe, dużo radości w kieliszku dostarczą różne szczepy muskatowe, które charakteryzuje słodycz zapachu i silny aromat kwiatów. Często pochodzą z polskich winnic. Taki grzaniec przypomni ci wiosnę i kwitnące jabłonie;
- gewürztraminer. Przebojowe wina z Alzacji o zapachu dzikiej róży i liczi nadadzą się do grzańca ze względu na istotną gładkość smaku, niższą kwasowość i dobre ciało. Takie wina można wciąż dostać w dobrej cenie.
Pomarańcza, rodzynki, goździki? Jakie dodatki do grzańca?
Samodzielne przygotowanie grzańca pozwoli na zniuansowanie jego strony korzennej. Nie będziesz uzależniony od zestawu przypraw dodanego do gotowego grzańca i dostosujesz smak do ulubionego w twoim domu.
Przyprawy i zioła do grzańca
Wśród najczęstszych dodatków wymienić możemy pomarańczę i skórki pomarańczy, kardamon, imbir, cynamon, anyż, wanilię i miód. Nieraz będziesz miał ochotę dosłodzić wino brązowym cukrem oraz sypnąć szczyptę ziół jak goździki, gałka muszkatołowa czy ziele angielskie. Aromatyczna kombinacja wymaga kilku razów praktyki tak, aby uzyskać wyczekiwane przy rodzinnym pokazie filmu albo przy kominku optimum.
Prosty przepis na grzane wino
Mając wybór wina do grzańca za sobą, możesz zastosować ten prosty przepis:
- Butelkę czerwonego wina wlej do małego garnka i podgrzewaj na małym gazie. Uważaj, by go nie zagotować, alkohol paruje bowiem poniżej temperatury wrzenia wody.
- Dodaj pokrojoną w plasterki pomarańczę i imbir. Wzbogać mieszankę o wszystkie swoje ulubione przyprawy w niewielkich porcjach.
- Przy winie półwytrawnym możesz dodać łyżkę miodu lub 2 łyżeczki brązowego cukru.
- Pozwól aromatom i sokom wmieszać się w wino. Powoli podgrzewaj na małym ogniu, aż mieszanka zacznie parować.
- Po kilku do kilkunastu minutach przelej wino do kubków za pomocą chochli i serwuj gorące.
Własne znaczy jakościowe!
Gdy opanujesz wybór wina do grzańca, będziesz mógł także poeksperymentować z jego szwedzkimi i angielskimi wersjami, czyli glögg i grogiem. W pierwszym do grzańca z wina dodasz jeszcze porcję wódki, w drugim wino możesz zastąpić rumem z wodą. Ale o nich innym razem. Niezależnie od tego, czy wybierzesz do grzańca wino białe, czy czerwone, doświadczenie zimowego wieczoru z książką i śniegiem za oknem, gdy w kubku aromaty krajów Wschodu, będzie ci towarzyszyć we wspomnieniach na długo. Warto wybrać dobre wino na taką okazję.